Atatürk döneminde çıkarılan gazeteler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürk döneminde çıkarılan gazeteler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atatürk döneminde çıkarılan gazeteler

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: atatürk döneminde çıkan gazeteler

  İRADE-İ MİLLİYE

  GAYEY-İ MİLLİYE

  MÜCAHEDE-İ MİLLİYE

  HAKİMİYET-İ MİLLİYE

  BABALIK GAZETESİ

  ÖĞÜD GAZETESİ

  VARLIK GAZETESİ

  İSTİKBAL GAZETESİ

  SELAMET GAZETESİ ( Milli Mücadele lehine)

  GÜZEL TRABZON

  IŞIK GAZETESİ

  KARADENİZ GAZETESİ

  YENİ GİRESUN GAZETESİ

  GÜNEŞ GAZETESİ

  ORDU BUCAK GAZETESİ

  AHALİ (Samsunda çıkan Milli Mücadele dönemi gazetelerinden)

  AKSİSEDA GAZETESİ

  HİLAL GAZETESİ

  DERTLİ GAZETESİ

  TÜRKOĞLU GAZETESİ

  KÜRSİİ MİLLET GAZETESİ

  GAMLI GAZETESİ

  KÜÇÜK MECMUA GAZETESİ 3. 3
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  Atatürk’ün Çıkardığı Gazeteler

  Atatürk, “Minber”, “İrade-i Milliye” ve “Hakimiyet-i Milliye” olmak üzere üç gazete çıkarmıştır. Yaptıklarını ve yapacaklarını halka duyurarak kamuoyu oluşturmak isteyen Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı andan itibaren basından destek almış ve basının gücünü en etkili şekilde kullanmıştır.

  Minber

  Atatürk’ün ilk gazete çıkarma girişimi İstanbul’da yayınlanan “Minber”dir. Minber, Mustafa Kemal’in isteği üzerine yayın hayatına girmiştir. Gazeteyi 1918 yılında en yakın arkadaşı Ali Fethi Okyar ile birlikte çıkarmıştır.

  1918’de Ahmet İzzet Paşa hükümeti tarafından Mondros Mütarekesi imzalanmıştır. Mustafa Kemal, başında olduğu Yıldırım Orduları Grubu ve 7. Ordu Karargahı lağvedildiği için Suriye’den İstanbul’a dönmüştür ve ülkenin içinde bulunduğu konular hakkında konuşma ve yazma gereği hissetmektedir. Oysa Mustafa Kemal’in asker kimliği politik olaylara girmesini ve aktif rol üstlenmesini engellemektedir.
  İrade-i Milliye

  Atatürk ikinci gazetesini Sivas Kongresi’nden sonra çıkarmıştır. 4 Eylül 1919 günü başlayan ve 11 Eylül’de sona eren Sivas Kongresi’nin ardından Mustafa Kemal çevresindekilerden yeni çıkaracağı gazete için güvenilir bir yazı işleri müdürü bulmalarını ister. Aranan yazı işleri müdürü bulunur ve gazete çok kısa bir süre içinde çıkarılır. Heyet-i Temsiliye adına Mustafa Kemal tarafından kurulmuş olan gazetenin imtiyazı Selahattin Ulusalerk’e aittir. Gazetenin yazı işleri müdürü ise Mazhar Müfit Kansu’dur. Gazetenin adı ve başlık altı Mustafa Kemal tarafından tespit edilmiştir; “İrade-i Milliye” (Metalip ve Amali Milliye’nin Müdafiidir).

  Hakimiyet-i Milliye

  Mustafa Kemal Paşa, Heyet-i Temsiliye üyeleriyle birlikte Ankara’ya geldiğinde burada alınacak kararların millete duyurulması için bir gazeteye ihtiyaç duyduğunu söylemiştir ve burada verdiği ilk direktif de “bir gazete çıkaracağız” olmuştur.

  Ankara’da doğru dürüst bir matbaa bulunmadığı için Konya’dan getirtilen baskı makinesi meclis bahçesindeki bir binaya yerleştirilmiş ve iki hafta içinde gazete çıkartılmıştır. Bu gazetenin adını da Mustafa Kemal vermiştir; “Hakimiyet-i Milliye”. İlk sayının gazete başlığının altında ise “mesleği milletin iradesini hakim kılmaktır” diye yazmaktadır. 10 Ocak 1920 günü yayınlanan gazetenin ilk başyazısını Mustafa Kemal yazmıştır.+ Yorum Gönder
atatürk zamanında çıkan gazeteler,  atatürk zamanında çıkarılan gazeteler,  atatürk döneminde çıkarılan gazeteler,  atatürk dönemindeki gazeteler,  atatürk dönemi gazeteleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi