İnsan vücudunda bulunan mineraller ve görevleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan vücudunda bulunan mineraller ve görevleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan vücudunda bulunan mineraller ve görevleri

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: insan vücudunda bulunan mineraller ve görevleri

  • İnorganik maddelerdir.Sindirime uğramazlar.
  • Enzimlerin yapısına katılırlar.Düzenleştiricidirler.
  • Minerallerin vücut içindeki görevleri şunlardır:
  1)Enzimlerin ve hemoglobinin yapısına katılır(Fe,P).
  2)Kemiklerin ve dişlerin gelişmesini sağlar(Ca,P,Mg).
  3)Vücut ve hücre sıvısının osmatik basıncını ayarlar(Bunlardan hücre içi sıvıda Na,Cl;
  hücre dışı sıvıda K,Mg ve P bulunur). 3. 3
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  Sodyum
  Sodyum Minerali’ nin Görevi: Bütün vücut hücrelerinin içindeki ve dışlarındaki suyun düzenlenmesi, kalp ritmi, sinir uyarılarının ve kaskasılmalarının iletilmesi, dolaşım sistemi dengesi, enzimlerin harekete geçirilmesi.

  Kalsiyum
  Kalsiyum Minerali’ ningörevi: Kuvvetli dişlerin ve sağlam kemiklerin üretimi ve korunması, sinir uyarılarının taşınması, kas kasılmalarının desteklenmesi.

  Potasyum
  Potasyum Minerali’ nin Görevi: Vücuttaki suyun kontrolu, sinir ivmelerinin ve kasçalışmasının uyarımı, kalp ritmi, protein üretimi, tansiyon düşürülmesi.

  Magnezyum
  Magnezyum Minerali’nin Görevi: Diş ve kemik üretimi, sinir uyarılarının kaslara iletimi, kan pıhtılaşmasının önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, stres halinde adrenalin salgılanması, hücrelere oksijen sağlanması.

  Fosfor
  Fosfor Minerali’ nin Görevi: Diş ve kemik üretimi, kas kasılmalarının düzenlenmesi, hücrede enerji elde edilmesi, kan pıhtılaşmasının önlenmesi, sinir uyarıları, beynin çalışması, fiziksel dayanıklılık.

  Kükürt
  Kükürt Minerali’ nin Görevi: Bağ dokusu, deri, tırnak üretimi, kan şekeri seviyesinin kontrolu, vücudun zehirlerden temizlenmesi, safra üretimi.

  Klorid
  Klorid Minerali’ nin Görevi:Sıvıların hücrenin içi ve dışına dağıtımı, mide asitlerinin üretimi, hormon transferi.

  Demir
  Demir’in Vücuttaki Görevi: Kana ve kaslara renkleri veren maddelerin üretimi, oksijen trransferi, metabolizmayı canlandıran enzimlerin üretimi, yüksek performans esnasında enerji tasarrufu.

  Flor
  Flor’un Vücuttaki Görevi: Diş çürüğüne neden olan ağız bakterilerinin durdurulması, kuvvetli kemikler, bağların ve bağ dokusunun üretimi.

  Çinko
  Çinko’nun Görevi: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, yaraların iyileşmesi, ensülin üretimi, sağlıklı cilt ve saçlar, büyüme hormonu ve cinsel hormonların üretimi, enzimlerle ilgili süreçler.

  Selenyum
  Selenyum’un Görevi: E vitamini ile birlikte hücrelerin ve yağların oksitlenmeden korunması, kanserden korunma, vücut dokusunun esnekliğini muhafaza etme, vücudun zehirlerden arındırılması.

  Bakır
  Bakır’ın Görevi: Cildin ve saçların rengi, alyuvar üretimi, metobalizma süreçleri, bağışıklık sistemi.

  İyot
  İyot’un Görevi: Hücrelerde büyüme ve enerji üretiminden sorumlu olan pankreas hormonlarının üretimi, besinlerden enerji kazanımı.

  Manganez
  Manganez’in Görevi: Antioksidan enzimlerinin canlandırılması, yağ tüketimi, kıkırdak üretimi, vücudun zehirlerden arındırılması, hücrelerin genç kalması.

  Krom
  Krom’un Görevi: Kan şekeri seviyesi (ikinci tip şeker hastalığını engeller), yağ yakmanın arttırılması, karbonhidrat tüketimi.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi