Düşüncelerimizdeki değişim ve gelişim

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Düşüncelerimizdeki değişim ve gelişim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: düşüncelerimizdeki değişim ve gelişim


  Düşüncelerimizdeki değişim ve gelişim örnekleri


  Değişim ve gelişim özünde aynı hedefi işaret ediyor gibi gözükse de birbirinden farklı hedefleri olan iki ayrı kavramdır.

  Bir niceliğin değerinin, artışı ya da azalışı veya belirli koşullar altında azalıp çoğalması değişimdir.

  Toplumsal değişme; İnsanlığın bilgi ve deneyim birikiminin artması olabildiği gibi, yaşanan kötü olaylardan sonra yaşanan bir yıkım da olabilmektedir.

  Değişim bir süreçtir.

  Değişme; bir durumdan daha iyi bir durumuna geçiş biçiminde ise "ilerleme", daha geriyi gidiyorsa “gerileme” veya “irtica”, ilerleme birden fazla yönde olursa "gelişme" olur.

  Bireyler teknoloji çağında bilgiye çok kolay ulaşabilmenin verdiği rahatlıkla kendi gelişimini yaparken toplumlar ve kurumlar gelişen bireylere direnç göstereceklerdir.

  Sonuçta; toplumlar farklı düşüncelerdeki kutuplara ayrılırken kurumlar da mevcut düzenlerinin bozulacağı korkusu ile gelişmelere ayak uydurmak ta zorlanacak, gelişimi kurum içine sokmak yerine gelişime ayak uydurmuş rolünü oynamayı tercih edecektir.

  Ancak gelişmenin kaçınılmaz, sürekli ve gerekli bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

  Atatürk; 30 Ağustos 1924’ de meşhur meydan savaşının yapıldığı yer olan Dumlupınar’da yapmış olduğu konuşmasında şöyle demektedir:

  “Uygarlığın yeni buluşlarının ve fennin harikalarının cihanı değişmeden değişmeye sürükleyip durduğu bir devirde yüzyılların eskittiği köhne zihniyetlerle, geçmişe kölece bağlılıkla varlığımızı devam ettirmemiz mümkün değildir.”

  Biz emekli astsubaylar da toplumun bu gelişimine önderlik eden nadide meslek gruplarından olmuşuzdur.

  Hiçbir meslek grubu yoktur ki bireylerinin gelişmesi engellensin, okuması engellensin ama bizler bu engellemeleri her platformda yaşadık bazen sinsice yapıldı bazen açıkça.

  Bizler tüm engellemeler rağmen önderimiz M.Kemal’in dediği gibi; “…yüzyılların eskittiği köhne zihniyetlerle, geçmişe kölece bağlılıkla varlığımızı devam ettirmemiz mümkün değildir.” Diyerek önce kendi gelişmemizi sağladık ardından camiamızın bilinçlenmesi için uğraşlar verdik vermeye de devam edeceğiz.

  Düşüncemiz o dur ki; Bu nadide topluluğu temsil edenlerinde, Önderimizin diğer sözlerini düstur edindikleri gibi bu sözünü de düstur edinmeleridir.

  Yazdıkları yazılarda, aldıkları kararlarda, yaptıkları konuşmalar da veya bulundukları her platform da önderlik ettikleri toplumun hak ve hukukları için orada bulunduklarını unutmasınlar.

  Yapılacak her hareketin toplumsal uzlaşı ile yapıldığında bir anlam ifade edeceği unutulmaması dileğiyle,+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi