İlk yardım yaparken nelere dikkat edilmelidir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İlk yardım yaparken nelere dikkat edilmelidir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: ilk yardım yaparken nelere dikkat edilmelidir


  İlk yardımda dikkat edilecek hususlar


  Kaza sonrasında önce kişinin yaşam fonksiyonlarını, yani nabzını ve solunumunu kontrol edin. En iyi nabzın boyundan alındığını unutmayın. Solunum yoksa parmağınızı kazazedenin ağzına sokun. Ağzına yabancı bir madde kaçmış ya da dili boğazına kaçmış olabilir. Solunum bu yüzden durmuş olabilir. Nabız atmıyorsa kalp masajı, solunum yoksa suni tenefüs ya da duruma göre ikisi birden yapın.
  BİLİNCİ YERİNDE Mİ? Hastanın bilincinin yerinde olup olmadığına bakın. Bunu anlamak için soru sorun, mesela adını, yaşını, kazayı hatırlayıp hatırlamadığını.
  KANAMA VARSA... Şok tablosuna, yani vücutta kanama olup olmadığına bakın. Varsa kanama olan bölgeye tampon ya da mesela bacak kopmuşsa bacağı üstten sıkarak turnike yapın. Kanın vücutta kalması sağlayın. Bir çok kazada insanlar kan kaybından ölüyor.
  KIRIK YOKSA BİLE... Boyun, bel, omurga kırıklarının olup olmadığına bakın. Görünürde bir şey yoksa bile onlara kırık muamelesi yapın, hassas davranın.
  KESİNLİKLE KUCAKLAMAYIN


  Kazazedeyi hastaneye taşıma aşaması çok önemlidir. İmkan varsa bir kişiyi en az üç dört kişi taşımalıdır. Sedye yoksa sert bir yerde, örneğin bir kapının üzerinde ya da arabanın arka koltuğu sökülerek onun üzerinde taşıyın. Kesinlikle kucaklamayın. Taşınırken boyun etrafının mutlaka destekleyin. Felç riskini azaltmak için kafanın hareketlerini engellemek gerekiyor.
  SAKIN ÇEKMEYİN Arabanın içinde sıkışan birine teknik yardım olmadan kesinlikle müdahale etmeyin, çekerek çıkartmaya çalışmayın. İtfaiye, kaynakçılar vs. gibi profesyonel yardımla arabayı kesme ya da çekicilerle kaldırma yoluna gidin.
  BİLGİLİ DEĞİLSENİZ... İlk yardım konusunda bilgili ya da eğitimli değilseniz yardım etmeye kalkışmayın. Daha kötü sonuçların doğmasına sebep olabilirsiniz.

  Etkileşimli ilk yardım eğitimi

  Ülkemizde kazalar, iş kazaları ve ani hastalanma durumlarında yeterli ilkyardımın sağlanamaması ya da bilinçsiz müdahaleler ölümlere, küçük yaralanmaların büyük yaralanmalara dönüşmesine ve yaralının/hastanın durumunun daha da ağırlaşmasına neden oluyor.  Yapılan çalışmalar, solunumu ve kalbi duran kişilerde uygulanan kalp akciğer canlandırmasının anlamlı başarısını müdahaleye erken başlanması ( İlk 3 dakika içinde ) olduğunu gösteriyor. Gelişmiş ülkelerde yaşamı tehdit eden durumlar için ambulansın olay yerine 3 dakika içinde ulaşamadığı belirlenmiş. Nisan 2001 yılında Londra Ambulans Servisinin acil durumlarda olay yerine ulaşım süresi en erken 8 dakika.  Yaşamı kurtarmak ve yaralanmaların daha kötüye gitmesine engel olmak amacıyla gelişmiş ülkeler nüfusunun en az yüzde 20’ sini ilkyardım konusunda eğitiyor.  Artı Danışmanlık'ın, bu amaçla düzenlediği genel katılıma açık etkileşimli ilk yardım eğitiminde aşağıdaki konularda katılımcıların bilgilendirilmesi hedefleniyor:
  · Yaşamsal fonksiyonları tanıma,

  · Solunumu ve dolaşımı değerlendirme,

  · Baştan aşağı muayene yapabilme,

  · Hızlı haberleşmeyi sağlayabilme,

  · Kaza olay yeri inceleme,

  · Birden fazla yaralı varlığında öncelikleri belirleyebilme,

  · İlkyardım malzemelerini tanıyabilme ve kullanabilme,

  · Tam tıkanma bulgularını tanıyabilme ve kullanabilme,

  · Hemlich manevrasını uygulayabilme,

  · Solunum ve dolaşımın durduğuna karar verebilme,

  · Kalp akciğer canlandırması uygulaması ile temel yaşam desteği sağlayabilme,

  · Kalp krizi, elektrik çarpması gibi ani kalp durmasına yol açan durumlarda tabloyu tanıma ve gerekli müdahaleleri yapabilme,

  · Elektrik çarpmalarında gerekli ilkyardım müdahalelerini uygulayabilmek,

  · Kanamalarda ilkyardım uygulayabilme,

  · Şoku tanıyabilmek ve şok pozisyonlarını verebilmek,

  · Şoktaki kazazedeye ilkyardım uygulayabilmek,

  · Özellikli durumlarda kazazedeye pozisyon verebilmek,

  · Sıcak çarpmasını tanımlayabilme,

  · Sıcak çarpması geçiren bir hastaya ilkyardım uygulayabilme,

  · Sıcak çarpmalarından korunma yöntemlerini bilme,

  · Yanığın nedenlerini, belirtilerini, derecelendirilmesini ve değerlendirmesini bilme,

  · Yanıklı bir hastaya ilkyardın müdahalesi sağlayabilme,

  · Yanıklı bir hastada kesinlikle yapılmaması gereken uygulamaları bilme,

  · Yanıklı hasta da verilecek pozisyonun önemini bilme ve taşınmasını sağlayabilme,7

  · Zehirlenme nedenlerini ve bulgularını ayırt edebilmek,

  · Zehirin vücuda giriş şekline uygun girişimi uygulayabilmek,

  · Kimyasal etkilenmelerden korunabilme,

  · Kırık, çıkık, burkulmaların bulgularını tanıyabilme ve gerekli ilkyardım müdahalelerini uygulayabilme,

  · Kırık, çıkık ve burkulmalarda sargı, atel, bandaj uygulamaları yapabilme ve gereken taşıma yöntemini belirleyebilme ve uygulayabilme  Eğitimde her 4-5 katılımcı için bir eğitici desteği sağlanıyor. Simülasyon egzersizleri ve grup uygulmalarıyla eğitim etkileşimli olarak gerçekleştiriliyor. Eğitim sonunda yapılacak çoktan seçmeli sınav sonucu ve uygulamalardaki pratik yeterlilik düzeyi birlikte değerlendiriliyor, başarı durumunda göre katılımcılar "başarı" ya da "katılım" belgesi alıyor.

  ‘‘İlk Yardım’’ yaralanmış bir kişiye, uzman bir kişi gelinceye kadar yapılan ilk müdahaledir. Trafik kazasına tanık olduğumuz takdirde yaralananlara ilk müdahaleyi yapmak insanlık ve vatandaşlık görevimiz. Kazaya uğrayan kazazedenin karşılaştığı ilk tehlikeli haller solunum, şok, yanık, kırık gibi hallerdir. Bu durumlarda;


  İLK MÜDAHALE


  - Yaralının bilincinin açık olup olmadığını,


  - Yaralının nefes alıp almadığını,


  - Yaralının nabzının atıp atmadığını,


  - Önemli bir kanamanın bulunup bulunmadığını,


  - Sert hareket etmeden ellerinizle yaralının vücudunu yoklayarak kırık çıkık kanama olup olmadığını ve,


  - Yaralının bilinci açık değilse önemle nefes yolunu açık tutunuz.


  - Bir elinizi boynun altına koyarak diğer elinizle başını alnından geriye doğru eğiniz. Yaralı nefes alamıyorsa ağızdan suni teneffüs uygulayınız ve kalp masajı yapınız.


  Bütün bunların yanısıra kaza anında herşeyden önce sakin ve tutarlı olmakta da fayda var diye düşünüyorum. Hepinize kazasız günler temenni ederim.

  İlk yardımı herkes bilmeli
  İlk yardım konusunda vatandaşların yanısıra sağlık elemanlarının da bilgisizliğinin hasta ve yaralılarda ölüm oranını artırdığı bildirildi.


  Uzmanlar özellikle trafik kazalarından sonra yoldan geçen kişlerin yaralıyı "yaka paça" çuval gibi taksiye atıp hastaneye yetiştirmeye çalışmalarının ilk yardımdan çok hastaya büyük kötülük olacağını kaydettiler.

  İlk yardım konusunda Türkiye'nin son derece ilkel şartlara sahip olduğuna dikkat çeken uzmanlar ülkemizde günde 30 bin hastanın acil yardım hizmeti beklediğini bildirerek, Sağlık Bakanlığı'nın ilk yardımı ihtisas alanı yapması gerektiğini ifade ettiler. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerin acil servislerinde yapılan ilk yardım konusunda bir araştırmanın bulunduğunu anlatan halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Mehmet Çetin, özellikle trafik kazalarında yaralanan vatandaşların birçoğuna etkili ve yeterli ilk yardım hizmeti verilmemesi yüzünden hayatlarını kaybettiklerini dile getirdiler.

  Vatandaşlara ilk yardım konusunda bilgi verilmesi halinde kazalarda ve diğer olaylarda meydana gelen ölüm oranının yüzde 60-70 oranında azalacağını kaydeden Prof. Çetin ilk yardım konusunda Türkiye'de bugünkü sistemin değiştirilerek yerine bambaşka bir anlayışın getirilmesini savundu. Prof. Dr. Çetin, "Vatandaşın bilinçlendirilmesinden başlayıp, haberleşme, ambulans ve hastanelerde acil servis ekiplerinin yetiştirilmesine kadar uzanan bir organinazyon şarttır'' dedi.

  BATI'DA SİVİLLER MÜDAHALE ETMEZ

  "Amerika ve Avrupa'da sivil kişiler hiçbir kazaya müdahale etmez. Hemen yakın telefondan ilk yardım ekibi çağrılır. Bizde böyle bir teşkilat yoktur. Onun yerine örneğin boynu kırılan bir yaralı çuval gibi taksiye atılır, hastaneye götürülür. Bu arada hastanın omuriliği kesildiği için hasta ölür. Oysa yerinde tedbir alınması gerekir. Aksi durumda iyilik yapayım derken büyük kötülük yapılmış olur" şeklinde konuşan Prof. Dr. Mehmet Çetin, Sağlık Bakanlığı'nın ilk yardım konusunu tıpta ihtisas alanı olarak kabul etmemesini de büyük bir talihsizlik olarak nitelendirdi.

  SAĞLIK BAKANLIĞI NE YAPABİLİR?

  Prof. Dr. Mehmet Çetin yapılması gerekenleri ise şöyle anlattı: "Sağlık Bakanlığı, her türlü kaza ve yaralama olaylarında ölüm oranlarının azalması için ilk etapta ilk yardımı ihtisas alanı olarak belirleyebilir. Bunun yanında Bakanlık, ilk yardım ve âcil yardım teknisyeni ile diğer âcil yardım uzmanları yetiştirebilir. Yerinde ve ânında hizmet prensibi ile kapsamlı ve güçlü bir koordinasyon kurabilir. Her türlü kaza ve felaketler için özel ekip, donanım ve alt yapı hizmetlerini temin edebilir.''

  Âcil vak'alarda ilk yardımın hayatî önemi var. Bilgisizce yapılan müdahaleler ise çoğu zaman "son yardım" oluyor

  ÖLÜM ORANI AZALIR

  Vatandaşlara ilk yardım konusunda bilgi verilmesi halinde kazalarda ve diğer olaylarda meydana gelen ölüm oranının yüzde 60-70 oranında azalacağını kaydeden halk sağlığı uzmanı Prof. Mehmet Çetin, ilk yardım konusunda Türkiye'de bugünkü sistemin değişmesi gerektiğini söyledi


  İlk yardımda dikkat edilecek hususlar hakkinda aciklamalar İlk yardımda dikkat edilecek hususlar konusunda bilgiler.

  Anahtar Kelimeler:İlk yardımda dikkat edilecek,ilk yardımda yapılması gerekenler,ilk yardımda neler yapılır+ Yorum Gönder
ilk yardım yaparken nelere dikkat etmeliyiz,  yardım yaparken nelere dikkat etmeliyiz kısaca,  ilk yardımda nelere dikkat edilmelidir kısaca,  ilkyardım müdahalesinde nelere dikkat edilmelidir kısaca,  ilk yardimda nelere dikkat edilmeli
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi