Penguenler vücut sıcaklığını nasıl korur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Penguenler vücut sıcaklığını nasıl korur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: penguenler vücut sıcaklığını nasıl muhafaza eder

  Soğuk havalarda önce ellerimiz ve ayaklarımız üşür. Bunun nedeni kanın hayati organları sıcak tutmak için ayaklardan ve ellerden çekilmeye başlamasıdır. Dolaşım sistemimizin aldığı bu mucizevi tedbirin bir benzeri penguenlerde de yer alır. Kontrollü kan akışı sayesinde penguenlerin ayakları buz üzerindeyken donmaz.

  Penguenlerin vücutlarının büyük bir bölümü su geçirmez tüyleri sayesinde soğuktan korunur. Derilerinin altında bulunan kalın yağ tabakası da ısı izolasyonuna yardımcı olur. Hatta yağ tabakası ve tüyler birlikte o kadar iyi izolasyon sağlar ki, penguen güneşli bir günde aşırı ısınabilir. Ancak Yüce Allah yaşamlarını sürdürebilmeleri için penguenlerin vücutlarında aşırı ısınmayı engellemeye yönelik çok özel önlemler de yaratmıştır: Penguenlerin çıplak olan gagaları ve ayakları ısı kaybına izin vererek vücutlarının sabit bir sıcaklıkta kalmasını sağlar.

  Bacaklarında bulunan belli atardamarlar, penguenlerin ayak ısılarına göre kan akışını ayarlayabilmektedir. Atardamarlar bu amaçla ayaklara -donma noktasından birkaç derece yüksekte tutulmasına yetecek kadar- kan göndermektedir. İşte bu tedbir sayesinde penguenlerin ayakları donmaktan korunur.

  Penguenlerin vücudunu soğuğa karşı tedbirli olarak yaratan ve böylece yaşantılarını kolaylaştıran, herşeyi "kusursuzca var eden" Allah'tır. Yüce Allah her canlıyı yaşadığı şartlara uygun özelliklerle birlikte yaratmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi