Eski dönemlerde kireç sodyum hidroksit

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eski dönemlerde kireç sodyum hidroksit ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eski dönemlerde kireç sodyum hidroksit
  Soru: Eski dönemlerde kireç, sodyum, hidroksit gibi maddelerin uzun süre element sayılmasının nedeni ne olabilir? Element kavramının tahrihsel gelişimi nasıl olmuştur? ? 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Eski dönemlerde kireç, sodyum, hidroksit gibi maddelerin uzun süre element sayılmasının nedeni hakkında bilgi
  Eski dönemlerde kireç, sodyum, hidroksit gibi maddelerin uzun süre element sayılmasının nedeni Bilim adamları, bu dönemde elementi "ayrıştırılamayan madde" olarak tanımlamışlardır. Kireç ve sodyum hidroksit gibi elementlerine zor ayrışan bileşikler, uzun süre element sayılmıştır.

  Antik dönemdeki Eski Yunan filozoflarının bir bölümü maddenin sınırsız olarak bölünebileceğini kabul ederken, kimileri de atomlarına kadar parçalanabileceğini ileri sürmüştür. Antik dönemde Platon ve Aristo tarafından düşünceye dayalı, hiçbir deneysel gerçeklik temeline oturmayan bazı kavramlar ortaya atılmıştır.
  Platon, Dünya''nın elementlerden oluştuğunu düşünüyordu. Aristo ise tüm maddelerin toprak, hava, ateş ve su elementlerinden oluştuğunu savunmuştur. Aristo''ya göre bu elementlerden her biri öteki üçüne dönüştürülebiliyordu. ( Kitap sayfa: 22 Aristo''ya göre elementler şekli )
  Rönesans döneminde geçmiş yılların getirdiği kimyasal bilgi birikimi onların uygulama biçimlerine ilişkin bir yönelim doğurdu ve böylece '' uygulamalı kimya'' ortaya çıkmış oldu.
  Toplumsal gelişimle bağlantılı olan yeni toplumsal gereksinimler simyacıların çalışmalarına yansımıştır. Bunun sonucu olarak da kimya artık sanayiye destekçi olarak yönlendirilmeye başlanmıştır. Böylece kimya simyadan ayrılmış, pratik ve bilimsel bir nitelik kazanmıştır.

  NOT: İsveçli kimyacı Berzelius ( berzelyus ) ilk defa elementlerin baş harflerini veya ilk iki harfini sembol olarak kullanmıştır.
  NOT: Bilim insanları yanma olayını açıklamada güçlük çekiyorlardı. Bunun en büyük nedeni ise gazlarla ilgili bilgi eksikliğiydi. 1756 da İskoçyalı Kimyager Joseph Black '' sabit gaz '' dediği CO2''i buluncaya dek bilinen tek gaz hava idi. İngiliz Kimya bilgini Joseph Priestley daha sonra deneysel olarak 10 kadar yeni gaz keşfetti. Bunlardan biri onun '' yetkin gaz '' dediği ilerde Lavoisier''in oksijen adını vereceği gazdır.+ Yorum Gönder
eski donemlerde kirec sodyum hidroksit. gibi.maddelerin element sayilmasinin nedeni
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi