Elektrik motorunun çalışma ilkesi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Elektrik motorunun çalışma ilkesi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Elektrik motorunun çalışma ilkesi nedir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: elektrik motorunun çalışma prensibi

  Elektrik motor, stator ve rotor diye iki kısımdan meydana gelir. Duran hareket etmeyen kısım statordur. Statorun gövde içerisinde oyuklar vardır, bu oyuklara iletkenler yerleştirilir. Yerleştirilen iletkenlerden akım geçer ve akım geçtiğinde manyetik alan meydana gelir.

  Elektrikli motorların çalışma prensibi

  Stator da manyetik alan ile rotor da iletkenlerden geçen akımın meydana getirdiği manyetik akım etkileşimi sağlar. Ters yönde geçen akım negatif periyotta iki yönde de etkili olur. Statorun N kutbundaki iletkenler bir yönde, diğer yönde S kutbu yönünde bir iletken grubu ters yönde oluşur. Statorda oluşan N ve S yönündeki bu kuvvet, döndürme momenti, rotorun dönmesini sağlar. Alternatif akımlarda kutuplardan geçen akımın yönü değiştiği zaman kutupların yönü de değişir. Bu vesile ile motorun yönüde değişir. Kutup altındaki akım yönleri değişmez. Statorda meydana gelen manyetik alanın iletkenler tarafından dönme yönleri değişmez. Rotor aynı yönde dönmeye devam eder.

  Bir elektrik motor yapımı sırasında, motorun mekanizmasında elektriği meydana getiren güç kaynağı, mıknatıs ve akım taşıyan kablolar vardır. Mekanizmadaki manyetik alan kablolarda hareket etmekte olan akım geçen kabloya kuvvet uygular. Eğer kabloyu çok kez doladığımız zaman telden çember meydana gelir, bu da bobini oluşturur. Bu oluşturduğumuz bobinle, manyetik alan meydana getirip dönme hareketini meydana getireceğiz. Yerleştirdiğimiz bobin devamlı dönmeyi sağlamalıdır. Devamlı dönmeyi başardığımızda bu da elektrik motoru çalışma prensibidir.

  Üç fazlı asenkron motorların çalışma performansları, bir fazlı asenkron motorlara göre her zaman iyidir. Şehir merkezlerinde bir fazı olması küçük güçlü bir fazlı asenkron motorlara ihtiyacı arttırmış olup, bir fazlı motorların yapımına imkan sağlamıştır. 3 Kw’ ın üzerinde olan motorlar, üç fazlı yapılmaktadır. Elektrik motorlarının çoğu mikroişlemciler le donatılmış olup ihtiyaçlar doğrultusunda ayarlanabilmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  bunu ben ödev olarak yazdım saolun+ Yorum Gönder
elektrik motorlarının çalışma ilkeleri,  elektrik motoru çalışma prensibi,  motor ve calisma ilkeleri,  elektrik motorunun calisma ilkeleri,  elektrik motorunun çalışma prensibi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi