Çamaşırdaki küf lekesi nasıl çıkar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çamaşırdaki küf lekesi nasıl çıkar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çamaşırdaki küf lekesi nasıl çıkar

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: çamaşırdaki küf lekesi nasıl çıkar

  çamaşırdaki küf lekesi nasıl çıkar hakkında bilgi


  Bütün önlemlere rağmen küf lekesi, günün birinde evde uğraşmak zorunda kalacağınız bir sorun olabilir. Ütülenmek üzere dertop ettiğiniz nemli giysiler, bodrum katlarındaki döşeme kumaşları ve kilimler, banyolardaki küvet derzi ile duş perdeleri büyük risk altındadır.

  Kumaşlarda oluşan küf; selülozik maddelere, pamuğa, ketene, ipeğe ve yün elyaflarına tutunabilen canlı ve gelişen bir organizmadır. Küf, kumaş dokusunu yiyerek lifleri zayıflatabilir. Çeşitli yüzeylerde meydana gelebilecek olan küf, bir küf kokusu yaratır ve küf lekesi de kumaşların rengini açar. Bazen küf lekesi, kumaşın veya elyafın çok derinine işleyerek çürümesine ve parçalanmasına da yol açabilir. Küf, deriyi ve kağıdı da soldurur. Küf lekelerini saptar saptamaz çıkarmaya çalışın. Çünkü yerleşen küf lekelerini çıkarması çok daha zor olacaktır.

  Giysideki Küf Lekesi

  Bebeğinizinkirli çamaşırlarını çamaşır sepetinde ıslak bezlerle birlikte bırakırsanız, birkaç gün sonra küçük, toplu iğne başı büyüklüğündeki
  küf lekeleriyle karşılaşmanız hiç de sürpriz olmayacaktır.
  Havasız kalan, karanlık ve nemli evlerdeki gardıroplarda bulunan giysilerde de küf lekesi olması kuvvetle muhtemel bir durumdur.

  Giysideki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

  Açık Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri

  Önce küfün giysi yüzeyinde bulunan fazla kısmını evin dışında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumuşak bir fırça yardımıylatemizleyin.
  Beyaz giysiler için, küf çıkarıcı olarak klorlu ağartıcı kullanmanız birçok durumda etkili olacaktır. Klor içermeyen ağartıcı kullanmak daha güvenlidir, ama etkisi daha azdır. Ağartıcıyı, bütün giysiye uygulamadan önce kumaşın rengini açmadığından emin olmak için daima görünmez bir bölgede (kumaşın iç kısmında, küçük bir dikiş yerinde vb.) mutlaka test edin. Ayrıca, küf lekesi olan bölgenin altına kalın bir kağut havlu veya bez koymanız küf lekesinin, giysinin lekeli olmayan yüzüne geçmesini engellemek açısından iyi olacaktır.
  Bir yemek kaşığı klorlu ağartıcıyı bir bardak suyla karıştırarak seyreltin. Hazırladığınız karışımı doğrudan küf lekesi üzerine uygulayın. Uygulamayı sprey tabancasıyla püskürterek de yapabilirsiniz.
  Küf lekesini çıkarmak için giysinin iki yanını birbirine yavaşça ve kuvvet uygulamadan sürterek kumaştaki lekeli kısmı çok az çitileyin.
  Son olarak giysiyi talimatında belirtildiği gibi yıkayın ve tercihen açık havada kurumasını sağlayın. Kurutucunun ısısı, küf lekesi çıkmadıysa lekenin çıkarılmasını imkansız hale getirebilir.

  Koyu Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri

  Risk taşımakla birlikte aşağıda evde deneyebileceğiniz bir küf lekesi çıkarma yöntemi de açıklanmaktadır:
  Küfün kumaşta bulunan yüzeysel kısmını evin dışında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyin.
  Sonra küf lekesi olan bölgenin üzerine limon suyu dökerek küf lekesini nemlendirin.
  Küf lekesinin üzerine biraz tuz dökün ve tuzu küf lekesine yedirin.
  Daha sonra giysiyi güneşte kurumaya bırakın.
  Giysi kuruduktan sonra küf lekesi için müdahele ettiğiniz alanı durulayın.
  Son aşamada giysiyi, bakım talimatı doğrultusunda benzer renklerle yıkayın.

  Halıdaki Küf Lekesi

  Küf, kimsenin görmekten veya işitmekten hoşlanmadığı bir maddedir; fakat yine de herkesin halılarında bir şekilde ortaya çıkabilir.

  Küfün nerede geliştiğini belirleyen birçok faktör vardır. Islandığı zaman zor kuruyan eşyalardan biri de kullandığımız halılardır. Özellikle halının üzerine dökülen ve sıçrayan sıvıların; kuru ve temiz bir kağıt havlu, bez veya süngere emdirilme yoluyla en kısa sürede alınması gerekir.
  Nemli kalan halılar, küf lekesi için risk unsuru taşımakla beraber, halılar kuru bile olsa iyi havalandırılmayan, karanlık ve nemli ortamlar küf oluşumu için davetiye çıkarmaktadır.
  Halıdaki küf lekesi, sadece küf kokusuna neden olmakla kalmaz, aynı zamanda halının renginin açılmasına hatta çürümesine de yol açabilir.

  Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

  Halıdaki veya koltuktaki küfü, fırçalayarak olabildiğince çıkarın.
  Sonra halıdaki küfü, mümkün olduğunca elektrik süpürgesiyle vakumlayın. Küfü, halıdan veya koltuktan elektrik süpürgesiyle aldıktan sonra süpürgenin torbasını çöpe atın.
  Bir bardak suya bir yemek kaşığı ağartıcı içermeyen deterjan ekleyin ve deterjan köpürene kadar karıştırın (Deterjan yerine sabun da kullanabilirsiniz.).
  Hazırladığınız karışımı temiz, desensiz ve beyaz bir kağıt havlu, bez veya süngere emdirin ve küf lekesi olan bölgeyi silin.
  Küf öldürücü bir dezenfektan kullanmanız küfün tekrar oluşmaması için yararlı olacaktır.
  Daha sonra halıyı mümkün olduğu kadar az su ile durulayın.
  Küf lekesi için müdahele ettiğiniz halıdaki ıslak alanı, kuru ve temiz bir pamuklu bez veya kağut havlu ile tamponlayarak kurulayın.
  Fanınız varsa veya halının olduğu oda doğrudan güneş ışığı alıyorsa halının kurumasını hızlandırabilirsiniz.

  Banyodaki Küf Lekeleri

  Küvetler, duşakabinler, seramik zeminler ve banyo duvarlarında küf oluşumları görülebilir. Özellikle duş alırken veya banyo yaparken küf gelişimine engel olmak için varsa banyo aspiratörünü çalıştırın, duştan sonra da pencereleri ve duş perdesini açık tutun.

  Banyodaki Küf Lekeleri Nasıl Çıkar?

  Küf lekesini çıkarmak için:
  4.5 litre su içine 1 bardak klorlu ağartıcı koyarak bir karışım hazırlayın.
  Banyo zeminlerinde suyla seyrelttiğiniz ağartıcılı karışımla fayans döşeli duvarları ve diğer zeminleri fırça yardımıyla ovarak küfü temizleyin. Ellerinizi korumak için su geçirmez eldiven kullanın.
  Temiz suyla durulama yapın ve temizlediğiniz alanı silerek mümkün olduğunca kurutun.
  Duvarlar ve zeminler tamamen kuruyuncaya kadar pencereleri ve duş perdesini açık tutun.

  Fayans Derzlerindeki Küfler

  Fayans derzleri yukarıda anlatıldığı şekilde temizlenebilir, etkiyi arttırmak içinse piyasada satılan püskürtmeli küf çıkarıcı dezenfektanlardan kullanabilirsiniz. Derzdeki küf lekesi çıkarılırken eski bir diş fırçası işe yarayacaktır.

  Fakat küf derzin altına geçmişse, küfü temizlemenin anlamı olmaz, çünkü çok geçmeden küf ve küf kaynaklı lekelenmeler tekrar ortaya çıkacaktır. Böyle durumlarda en iyisi eski derzi çıkarıp yeni derz tatbik etmektir.

  Evdeki Küf Lekeleri

  Evinizde küf istilasına uğrayabilecek birçok nokta vardır. Yine de, biraz yardımla ve iyi temizleme teknikleriyle küfü birçok durumda çıkarabilir ve bunların düzenli olarak uygulanmasıyla küfün ve küfün neden olduğu küf lekesi ve küf kokusunun tekrar oluşmasını engelleyebilirsiniz.

  Çeşitli Yüzeylerdeki Küf Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

  Evinizdeki çeşitli yüzeylerde bulunan, temizlemesi göreceli olarak kolay küfü çıkarmak için aşağıdaki çözüm yollarını izleyebilirsiniz:
  Küfün yerini saptayın. Bulunduğu bölgedeki küf kalıntılarını temizleyin.
  4.5 litre suya bir bardak ağartıcı katarak bir çözelti hazırlayın.
  Hazırladığınız çözeltiyi kolay kullanmak için bir püskürtme kutusuna koyabilir, ayrıca küf çıkarma işleminden sonra bu şekilde de saklayabilirsiniz.
  Temizlik yaptığınız yerde pencereleri açın veya iyi bir havalandırma sağlayın. Eldiven giyin.
  Bu çözeltiyi, küfün görüldüğü yerin üstüne püskürtün.
  Küf olan bölgeyi yıkamak için bir fırça kullanabilirsiniz.
  Bölgeyi temiz suyla durulayın.
  Küften arındırılan bölgeyi tercihen eski bir kumaş havluyla kurulayın.
  Küf lekesi çıkarılır iken yapılan işlemin etkisini arttırmak için küf öldürücü dezenfektan ürünler de kullanabilirsiniz.
  Küfün tekrar oluşmasını engellemek için hava sirkülasyonunu sağlayın ve nem giderici kullanın.+ Yorum Gönder
çamaşırdaki küf lekesi nasıl çıkar,  küf lekesi çamaşırdan nasıl çıkar,  çamaşırda küf lekesi nasıl çıkar,  çamaşırdaki küf nasıl çıkar,  küf lekesi nasıl çıkar uzmantv
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi