Kemiklerimizi dişlerimizi güçlendirmek için hangi besinlerden daha çok tüketmeliyiz neden

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kemiklerimizi dişlerimizi güçlendirmek için hangi besinlerden daha çok tüketmeliyiz neden ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kemiklerimizi dişlerimizi güçlendirmek için hangi besinlerden daha çok tüketmeliyiz neden

 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Kemik ve dişlerimizi oluşturan hücreler diğer doku hücrelerinden farklı olarak daha sert ve katı bir yapıdadır. Bunlara Kemik Doku Hücreleri adı verilir. Bu hücreler arasında inorganik tuzlardan oluşan, sertleşmiş bir yapı vardır.

  Bu hücrelerin gelişimi ve dayanıklılığı için bol miktarda Kalsiyum(Ca) içeren besinler tüketilmelidir. Kalsiyum, kemik hücreleri ve bu hücreler arasındaki inorganik dokuyu, dayanıklı ve besleyici bir özelliğe sahiptir.

  Hangi besinlerde bulunur?

  Kalsiyum, ağırlıklı olarak süt ve süt ürünlerinde bulunur. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler kalsiyum bakımından zengindir ve kemik dokuyu oluşturan hücreler için oldukça gereklidir. Bunun yanında bu besinlerin hazır olarak kullanımının, içerisindeki katkı maddelerinden dolayı, vücuda faydasından çok zararı olduğu tespit edilmiştir.

  Süt ürünlerinin haricinde, soya fasülyesi, brokoli, lahana, kuru baklagiller, ceviz, fındık ve koyu yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyumca zengin besinlerdir.
+ Yorum Gönder
kemiklerimizi dişlerimizi güçlendirmek için hangi besinlerden daha çok tüketmeliyiz neden
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi