Küresel ısınma zararları ve yararları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Küresel ısınma zararları ve yararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Küresel ısınma zararları ve yararları

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Zararları ve Yararları


  Küresel Isınma Nedir?

  İnsanlar tarafından atmosfere bırakılan gazların meydana getirdiği sera etkisi sonucunda dünya yüzeyindeki sıcaklığın artmasına Küresel Isınma denir. Böylece atmosferin üst bölümünün yani stratosferin soğumasına, alttaki troposferin ise ısınmasına yol açıyor.

  Küresel Isınma Zararları Nelerdir?

  Küresel ısınma ile Dünya’daki buzulları eriyor ve bu erimeler sonucu okyanuslardaki tuz oranı azalıyor. Okyanuslardaki tuz oranınınideal olduğunda dünya için önemli olan akıntılar devam ediyor fakat tuz oranı düştükçe bu akıntılarda yok oluyor. Buda dünyayıtehdit ediyor. Küresel ısınmadan dolayı atmosfer ve okyanusların sıcaklıkları artmaktadır. En son ölçülen değer ise şudur; Dünyanın atmosfere en yakın yüzeyinin sıcaklığı 0.6 °C arttığı ortaya çıkmıştır. Bunun atmosfere bırakılan sera gazlarının neden olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca atmosfere bırakılan karbondioksit, su buharı, metan v.b. zararlı gazlar da atmosferin ısınmasına neden olan diğer faktörler. Dünyaya gelen güneş enerjisinin yaklaşık %70’i, tekrar uzaya gönderiliyor. Fakat bazı güneşten gelen bazı ışınlar sera gazları tarafından tutulduğu için atmosferin ısınmasına neden oluyor. Küresel ısınmadan dolayı birçok hayvanın nesli tükenmek üzere. Küresel Isınmayı durdurmak insanların yani bizlerin elinde.


  Peki Sera Gazları Nelerdir?

  Su buharı, karbondioksit ve metan gazı gibi maddelerin dünya üzerinde oluşturduğu doğal bir örtüdür. Yani sera Dünya için gerekli olan sıcaklığı ayarlıyor.

  Küresel Isınmanın Yaraları

  Küresel Isınmadan dolayı dünya büyük bir tehdit altındadır. Küresel ısnmanın faydası söz konusu bile değildir


 3. 3
  Ziyaretçi
  Hem yararları hemde zararlarını vermişsiniz çok yardımcı oldunuz çok sağolun+ Yorum Gönder
küresel ısınmanın zararları,  küresel ısınmanın yararları ve zararları,  küresel ısınma olumsuzluklatrı,  küresel ısınma yararları ve zararları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi