Milli bayramlarımızı niçin bayram olarak kutluyoruz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Milli bayramlarımızı niçin bayram olarak kutluyoruz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Milli bayramlarımızı niçin bayram olarak kutluyoruz

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: Milli bayramlarımızı niçin bayram olarak kutluyoruz

  1
  Peki Kurtuluş Savaşı neden bu kadar önemli de, Milli Bayramlarımızın tamamı bu dönemden günümüze kadar gelmiş? Kurtuluş Savaşı, tüm Türk halkının Anadolu ve Trakya’da bulunan işgalcilere (İtilaf Devletleri (İngiltere, Fransa, İtalya, Sırbistan, Rusya, Yunanistan) tek bir güç halinde savaş açtığı bir savaştır. Bu savaşı kazanan taraf Türk Halkı olmuş ve işgal güçleri çekilmek zorunda kalmışlardır. Böylece de Türk Halkı kendi bağımsızlığını elde etmiş oldu.
  2
  Milli Bayramlarımızı kutlamamızın sebebi de verilen bu mücadeleyi ve dökülen kanları hatırlamamızı ve bu ülkenin ne kadar zor şartlarda kazanıldığını hatırlamızı sağlamasıdır. Çünkü Kurtuluş Savaşı’nda ülkemiz ve halkımız yokluk ve başka birçok sınavdan geçmiştir. Daha sonra son bir çaba ve fedakarlık sayesinde Anadolu ve Trakya’nın güvenliği sağlanmıştır. I. Dünya Savaşı esnasında kahramanca savaşıp ölen 350 bin Türk asker yetmezmiş gibi Kurtuluş Savaşı’nda kaybettiğimiz 30 binden fazla askerimizi anmak için de düzenlenir bu günler. Okullarda kahramanlık, başarı şiirleri okunur, tiyatro gösterileri yapılır, bir dakikalık saygı duruşunda bulunulur ve Atatürk büstüne çelenk konulur. Sokaklarda ise hem ölenlere yas tutulur hem de Türk Ordusu’nun kazandığı bu büyük başarı kutlanır. Bu örneklerden de anlaşılabileceği gibi bütün halk bugünlerde ölenlerin arkasından yas tutar ve sahip oldukları bu başarıyı kutlarlar. Böylece bu anlamlı günlerin anlamı ve önemi nesilden nesile aktarılarak, tarihini bilen bir Türk toplumu yetiştirilir. Bu, bu tür olayların (Kurtuluş Savaşı’nın çıkmasına neden olan sebepler, I. Dünya Savaşı’na katınılması ve kayıp edildikten sonra Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanması) tekrarlanmaması için bir hatırlatmadır. Milli Bayramların arkasındaki başka bir amaç da, Türk Halkı’nın sürekli olarak kenetlenerek birlikte, ülkeyi ayırmaya çalışan dış güçlere karşı hep beraber çıkmasıdır.
  3
  Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk, bunun bir gereklilik olduğunu önceden görmüş ve gelecek nesillerinde bu önemli olayların ve günlerin hatırlanması için bunları birer Milli Bayram haline getirmiştir. Yani kısaca, Milli Bayramlarımızı kutlamamızın nedeni olarak millet olarak birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek, diyebiliriz.


+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi