Sıvı maddelerin kütlesi nasıl ölçülür

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sıvı maddelerin kütlesi nasıl ölçülür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap:
  Sıvı maddelerin kütlesi nasıl ölçülür

  Sıvı maddelerin kütlesi nasıl ölçülür hakkında bilgi

  sivi maddelerin kutlesi.jpg

  Günlük hayatta, özellikle sıvıların hacminin ölçümünde, hacim birimi olarak litre kullanılır. Litre L harfi ile gösterilir.
  Litrenin askatları; desilitre (dL), santilitre (cL) ve mililitre (mL) dir. Üstkatları ise; hektalitre (hL), dekalitre (daL) ve kilolitre (kL) dir. Litre cinsinden hacim birimleri onar onar küçülür ve büyür.

  Sıvı maddelerin büyük bir çoğunluğu litre ile ölçülmektedir.

  Marketten veya başka bir yerden sıvı bir şey aldığınız zaman üzerinde ya litre cinsinden miktarı yazar yada litre cinsinden ölçerek alırsınız.

  Ancak akışkanlığı az olan madderin ölçümü ise biraz zordur. Bu maddelere litre ile ölçmek zordur. Örneğin sütü litre ile ölçmek kolaydır fakat akışkanlığı az olan tahin yada pekmezi litre ile ölçmek zordur.

  Bu nedenle akışkanlığı az olan maddeler satılırken kütleleri ölçülür. Boş kabın kütlesi ölçülür. Kaba sıvı madde konur. Kap dolu olarak tekrar ölçülür.

  Sıvı bir maddenin kütlesini ölçmeden önce içine konulduğu kabın kütlesini bilmek gerekir. Bu nedenle önce kabın kütlesi ölçülür. Boş kabın kütlesine dara denir.

  Sıvıların belli bir şekli yoktur. Sıvılar konuldukları kabın şeklini alırlar. Bunun için hacmini ölçmek istediğimiz sıvıyı dereceli silindir içine koyarak hacmini ölçebiliriz.

  Su ve sıvı yağ gibi sıvılar birbirlerine karışmadıkları için dereceli silindirle ölçüm yaparken herhangi bir hacim kaybı olmaz. Ancak, su ve etil alkol gibi birbirleri içinde çözünen sıvılarda hacim ölçümü için dereceli silindir kullanmak doğru değildir.

  ÖRNEK PROBLEM
  Kabıyla birlikte tartılan bir kavanoz pekmezin brüt kütlesi 1250 gram, kavanozun kütlesi 250 gram ise pekmezin net kütlesi ne kadardır?

  Problemin Çözümü:
  Brüt kütle= net kütle 1250-250=1000 gramdır.

 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler işime yaradı+ Yorum Gönder
sıvıların kütlesini nasıl ölçeriz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi