Katı sıvı ve gaz maddelerin kütleleri nasıl ölçülür

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Katı sıvı ve gaz maddelerin kütleleri nasıl ölçülür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap:
  Katı sıvı ve gaz maddelerin kütleleri nasıl ölçülür


  Katı sıvı ve gaz maddelerin kütleleri nasıl ölçülür hakkında bilgi


  Tüm maddeler bulundukları ortamda bir yer kaplar. Maddelerin kapladıkları yere hacim denir. Katı ve sıvıların hacimleri vardır.
  Gaz maddeleri ise hacimleri değişkendir. Gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurabildikleri gibi basınç uygulandığı zaman da hacimleri küçüle bilir. Sıvı maddelerin hacmi dereceli silindir ile ölçülür.
  Örneğin kolonyacı kolonyayı şişeye doldurmadan önce dereceli silindir ile ölçer. Sıvıların hacim birimi litre ( L) dir.
  Süt, zeytin yağ, benzin gibi sıvı maddeler litre ile ölçülür.

  Katı Maddelerin Hacimlerinin Ölçülmesi

  Ölçüleri düzgün katı maddelerin hacimleri; yükseklik.uzunluk ölçüsü. genişlik=hacim yöntemiyle bulunur.
  Ölçüleri düzgün olmayan katı maddelerin hacimleri ölçülürken;dereceli kaba su konulur katı cisim suyun içine atılır yeni seviye bulunur önceki ölçüm ile cisim atıldıktan sonraki ölçüm karşılaştırılır aradaki fark katı maddenin hacmini verir.İkinci bir yöntem olarak;dereceli bir kaba ağzına kadar su konulur daha sonra bu kap daha geniş bir kap içine bırakılır hacmi istenen katı madde su dolu kaba atılır taşan su dereceli silindire konulur ve ölçülür çıkan sonuç katı maddenin hacmini verir.

  Düzgün Olmayan Katı Maddelerin Hacminin Ölçülmesi

  Düzgün olmayan bir cismin hacmini ölçmek için sıvılardan yararlanılır.
  Önce dereceli silindire belli bir miktar su konulur. Daha sonra hacmini ölçeceğimiz cisim dereceli kaptaki suyun içine atılır. Taşan su miktarı cismin hacmini verir.

  Sıvıların Hacimlerinin Ölçülmesi

  Sıvıların belli bir şekli yoktur. Sıvılar konuldukları kabın şeklini alırlar. Bunun için hacmini ölçmek istediğimiz sıvıyı dereceli silindir içine koyarak hacmini ölçebiliriz.
  Su ve sıvı yağgibi sıvılar birbirlerine karışmadıkları için dereceli silindirle ölçüm yaparken herhangi bir hacim kaybı olmaz. Ancak, su ve etil alkol gibi birbirleri içinde çözünen sıvılarda hacim ölçümü için dereceli silindir kullanmak doğru değildir.

  Gazların Hacimlerinin Ölçülmesi

  Gazların hacmi vardır, fakat belirli bir hacmi yoktur. Gaz tanecikleri her doğrultuda yayıldıkları için, gazın hacmi bulunduğu kabın hacmine eşit olur. Gazların hacmi sıcaklık, basınç vb. ortam koşullarına göre değişir
 3. 3
  Ziyaretçi
  işime çok yaradı sağolun 4. 4
  Ziyaretçi
  sıvı maddeler:su,zeytinyağı gibi maddelerdir
  katı maddeler:tahta,metal gibi maddelerdir
  gaz maddeler:oksijen,karbondioksit,hava gibi maddelerdir
  teşekkür ederim :ı

 5. 5
  Ziyaretçi
  plazmanın kütlesi nasıl ölçülür

 6. 6
  Ziyaretçi
  tesekkür ederim çok güzel cevap

+ Yorum Gönder
katıların kütlesi ve hacmi nasıl ölçülür,  katı maddelerin kütlesi nasıl ölçülür,  katı maddelerde kütlenin birimi,  gazların hacmi nasıl ölçülür,  maddelerin kütleleri ne ile ölçülür
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi