Türkiyenin Doğal Güzelliklerini Anlatan Kompozisyon

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türkiyenin Doğal Güzelliklerini Anlatan Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: türkiyenin doğal güzelliklerini anlatan kompozisyon


  Güzel Ülkem

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kuzey yarım kürede yer alan, Avrupa ve Asya kıtaları arasında geçiş noktası oluşturan, üç tarafı denizlerle çevrili, Yunanistan, Gürcistan, Bulgaristan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye ile komşu olan ülkedir. Osmanlı Devleti’nin yıkılışı ile aynı topraklar üzerine kurulan ülke 1923 yılında cumhuriyetin ilanı ile tam adı olan “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” adını almıştır.

  Hititler, Frigler, Lidyalılar, Asurlular, Likyalılar, İyonlar gibi medeniyetlere, Bizans, Osmanlı gibi imparatorluklara ev sahipliği yapmış topraklar üzerine kurulan Türkiye, bir tarih, kültür, medeniyet ve turizm merkezidir. Ülkenin birçok yerinde ilkçağlara ait kalıntılar, antik şehirler, medeniyet izleri mevcuttur. Tarihi yönden bu kadar zengin olmasının yanı sıra bulunduğu coğrafi konum nedeniyle de zengin coğrafi özelliklere sahiptir. Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu olarak yedi coğrafi bölgeye ayrılan topraklarında farklı iklim ve bitki örtüsü çeşitleri barındırır. Daha çok ılıman ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinin aksine, ülkenin iç taraflarına ve doğusuna gidildikçe değişen ve sertleşen bir iklim yapısına rastlanır. Bu özellik yerleşim türü, yaşam koşulları, ulaşım, ekonomi, tarım, hayvancılık, sanayileşme gibi birçok alanı etkiler. Her bölgenin kendine has tarım ürünleri vardır ve farklı zamanlarda üretim yapılır.

  Tüm bu özellikleri ile çağdaş medeniyet seviyesini yakalamış bir ülke olan Türkiye, gelişim adına yeni adımlar atmayı sürdürmekte, kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmakta ve her geçen gün dünya gözünde daha önemli bir yer kazanmaktadır. 3. 3
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  Doğal Güzelliklerimiz

  Türkiye’nin doğal güzellikleri sayıp bitirilemeyecek kadar çoktur. Her bir köşesi cennetin numunesi gibi olan ülkemiz doğal güzellikleriyle turistlerin uğrak yeri oluyor. Bu güzelliklerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;
  Altın beşik düdeni: toros dağlarını yamaçlarında olan bu mağara ulaşması zor olsa a görmeye değer bir yer içerisinde dev sarkıtlar ve yer yer göller bulunur. Tırmanmayı sevenler için mutlaka gidip görülmesi gereken bir yerdir.
  Kapadokya: 600 yıl öncesinde çevresinde bulunana dağların püskürttüğü lavlar sayesinde oluşan bir doğal güzelliktir. Zaman içerisinde cevrede yaşan insanların bu lavların içini oyarak oluşturduğu evler vardır. Kapadokya’nın tarihi Hititlerle başlar. Ve Kapadokya ipek yolunun en önemli kavşaklarından biridir.
  Nilüfer çayı: Bursa’da bulunan ve nilüfer ilçesine ismin veren bu çay 850 metre yükseklikten iki mağaradan çıkar. Nilüfer çayı Bursa’nın su ihtiyacını büyük bir bölümünü karşılar. Evliya çelebi seyahat namesinde bu suyun asla geçit vermediğini yazar.
  Karain mağarası: bu mağara Türkiye’nin en büyük mağarasıdır. Yapılan kazılar ve araştırmalar sayesinde içinde insanların yaşamış olduğu öğrenilmiştir. Bu insanların 50.000 yıl önce yaşadığı söylenmektedir.
  Ihlara vadisi: Kapadokya ya kakın bir yerde olan 14 km uzunluğunda ki ıhlara vadisi turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Ortasından geçen melendiz çayı vadiye çok farklı bir güzellik katıyor. Mısırlı ve Suriyeli rahipler hayatla olan bağlarını kesmek için ıhlara vadisine geliyorlardı. Bu nedenle ıhlara vadisinde çok sayıda kilise bulunmaktadır.
  Türkiye’nin doğal güzelliklerini isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Ulubat gölü, insuyu mağarası, altın beşik düdeni, saklı kent, damla taş mağarası, hasan keyf, nemrut dağı, pokut yaylası, Kaçkar dağları, Ilgaz dağı, Yanartaş, yazılı kanyon, kurşunlu şelalesi.

  Ülkemizdeki bu doğal güzellikleri dünyanın başka bir yerinde bulmak mümkün olmasa gerek.Bunların değerini bilip bu güzelliklere sahip çıkmamazı gerekir. 4. 4
  Ziyaretçi
  güzel
  yazı :)

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş :)

 6. 6
  Ziyaretçi
  gerçekten çok işime yaradı .ellerinize sağlık..

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş

 8. 8
  Ziyaretçi
  güzel yazı ve güzel bir anlatım

 9. 9
  Ziyaretçi
  süper ödevimi bununla tamamlıcam

 10. 10
  Ziyaretçi
  Tsekkur ederim cok guzel olmus elinize saglik

 11. 11
  Ziyaretçi

  güzel bir yazı olmuş teşekkürler...

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok gzl yazı çok işime yaradı gerçekten teşkkr.. ederim sizi seviyorum...

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
türkiyeyi anlatan yazı,  türkiyenin güzelliklerini anlatan yazı,  türkiyeyi genel anlamda tanıtan bir yazı,  türkiyeyi tanıtan yazı,  türkiyenin doğal güzellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 26 kişi