İbadetin Bireysel Ve Toplumsal Faydaları Nelerdir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İbadetin Bireysel Ve Toplumsal Faydaları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İbadetin Bireysel Ve Toplumsal Faydaları Nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: İbadetlerin bireysel faydaları

  İbadet insan ruhunu olgunlaştırır ve Allah'a karşı görevlerini yerine getirmenin mutluluğunu yaşar.Bazı ibadetler ile yardımlaşma duygusunu ve ruhunu genişleterek fakir insanların durumunu anlayabilir.Namaz kılmadan önce aldığı abdest ile kişisel ve manevi temizliğini de yerine getirmiş olur.Hayat ve olaylara bakışı değişir,kötülüklerden kaçınır ve temiz ahlak sahibi bir kul olma yolunda ilerler.Aynı zamanda ahiret hayatına hazırlık yapar.

  Forumalev.net için yazılmıştır.

  İbadetlerin toplumsal faydaları

  İbadetler her şeyden önce Allah rızasını kazanmak için yapılır.İbadetler sayesinde insanlar olgun ve kamil olurlar.Buda toplumda huzur mutluluk ve refah getirir.Suç oranları azalarak,milli,dini ve kültürel zenginlikler dolayısı ile bir birlerine bağlı millet olurlar.Zekat gibi mali ibadetler ile yardımlaşma ve dayanışma yaygınlaşarak,gelir adaletsizliğinin önüne geçilmiş olur. 3. 3
  Ziyaretçi
  allah her kullarını korur 4. 4
  AZADE
  Bayan Üye
  ibadetin bireysel ve toplumsal faydaları hakkında bilgi

  1. İbadetler İnsanın Allah İle İlişkisini Güçlendirir

  İnsan, ibadetlerle Allah ile karşı sevgisini ve şükrünü ifade eder. Sadece Allah’ın rızasını kazanmak için, gösterişten uzak yapılan ibadetlerin ödüllendirileceği haber verilmektedir. Allah’a gönülden yönelme olan ibadet, Onun eşsiz büyüklüğü karşısında insanın güçsüzlüğünü anlama halidir. İbadetlerin özünde, insanının Yaratanı hatırlaması, kulluk bilincini gönlüne yerleştirmesi, verilen sonsuz nimetlere karşı teşekkür etme duygusu vardır.

  İbadet, birey ile Yaratıcı arasında manevi yakınlaşma sağlar. Belirli vakitlerde Allah’a yönelmek, insanın yaratan ile ilişkisini güçlendirir.

  2. İbadetler İnsanın İç Dünyasını Aydınlatır

  İbadetler, bireylerin ruhlarını, iç dünyalarını çeşitli sıkıntı ve streslerin olumsuz etkilerinden korur. İbadet eden kimse, görevini yerine getirmenin bilinci ile mutlu ve huzurlu olur. İç huzurunu sağlayan kişi, gelecekle ilgili yersiz korku ve endişelerden uzak olup çevresine yardımcı olur. Böylece, ibadetler hem insanın beden ve ruh sağlığını koruyucu hem de kişiliğini geliştirmesi bakımından önemli rol oynar. Kişi ibadet etmekle, dış dünyanın karmaşıklığından, modern yaşamın temposundan uzaklaşır, kendiyle baş başa kalır.

  3. İbadetler İnsanda Güven Duygusunu Geliştirir

  Gücünün sınırlı olduğunun farkına varan insan, daha güçlü bir varlığı sığınma ihtiyacını ömrü boyunca hisseder. Bireylerin yalnızlık ve kimsesizlik gibi duygulardan kurtulmasına olanak tanıyan ibadetler, insandaki güven duygusunu geliştirir. Gücü, kudreti, ilmi sonsuz bir Yaratıcının huzurunda olmak, kişiye rahatlık, güven ve huzur verir.

  4. İbadetler İnsanda Sorumluluk Bilincini Geliştirir

  Allah tarafından en güzel şekilde yaratılan insanoğlu, dünyada başıboş bırakılmamıştır. Kişi, doğayı ve çevreyi insanlar ve diğer canlılarla paylaşır. Bundan dolayı, insan sadece kendisini değil, diğer insanları ve canlıları da düşünmelidir. İbadet etmekle sorumluluk kazanan insan, bütün varlıkları Allah’ın yarattığını bilir ve güzel ahlaklı bir birey olmak için çaba gösterir.


  İbadetlerin ne gibi toplumsal faydaları bulunmaktadır?

  İbadetler, insanın iç dünyasına huzur verirken, insanlar arası ilişkileri de düzene koyar. Müslümanlar arasında birlik ve beraberliği sağlayan en önemli etkenlerin başında ibadetler gelir. İbadetlerin aynı dine inanan insanları kaynaştırma ve aralarında toplumsal birlik ve beraberlik bilincini geliştirmek gibi toplumsal faydaları söz konusudur. Başta namaz, oruç ve hac ibadeti olmak üzere bütün ibadetler, toplumsal birliğe hizmet eder. Örneğin dinimiz, cemaatle namaz kılınmasını teşvik etmiş, iftarlara fakir insanların davet edilmesini tavsiye etmiş, muhtaç olan kimselere gizlice sadaka verilmesini öğütlemiştir. İbadetlerin sosyal bağları kuvvetlendirmesinin yanında , bireylere kolektif bilinç sağlaması da söz konusudur. Bu durum, bireyler arasında eşitlik, kardeşlik, dayanışma ve paylaşma duygularının oluşmasına olanak tanır. Kişi diğer insanlarla da bütünleşerek, kendi yalnızlık ve güçsüzlüğünü unutur. Nişan, sünnet, asker uğurlaması gibi törenler sosyal yapının birlik içersinde olduğunu gösterir. İbadetlerdeki Allah’a kulluk bilinci bireyleri; dürüst davranmaya, sözünde durmaya, başkalarının hakkını gözetmeye ve davranışlarında güzel ahlaklı olmaya yönlendirir. İbadetler inanan insanlar arasında şefkat ve merhamet duyguları gelişir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel cümle kurmuşsın kardeş bravo

 6. 6
  Ziyaretçi
  Aferin size gardaşş laaa

 7. 7
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için muhammed çakır

 8. 8
  Ziyaretçi
  güzel teşekkür

 9. 9
  Ziyaretçi
  Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için..

 10. 10
  Ziyaretçi
  Teseekkurler verdiginiz guzel bilgiler icin :)

 11. 11
  Ziyaretçi

  Saolasın kardeşim çok işime yaradı

 12. 12
  Ziyaretçi
  ya çok teşekkürler resmen ödevimi yaptınız çok saolun

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
ibadetlerin bireysel ve toplumsal faydaları,  ibadetin bireysel ve toplumsal faydaları,  ibadetlerin toplumsal faydaları,  ibadetlerin bireysel faydaları,  ibadetin toplumsal faydaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 13 kişi