Tevhid-i Tedrisat Kanunu Toplum Yaşamına Getirdiği Değişiklikler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tevhid-i Tedrisat Kanunu Toplum Yaşamına Getirdiği Değişiklikler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Tevhid-i Tedrisat Kanunu Toplum Yaşamına Getirdiği değişiklikler neler olmuştur bu değişiklikleri maddeler halinde kısa bir şekilde yazmış bulunmaktayız işte yapılan bu değişiklikler.


  1.Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretim Birliği Yasası), Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 3 Mart 1924 tarih ve 430 Kanun Numarası ile kabul edilmiştir. ülkedeki bütün eğitim kurumlarının Maarif Vekaleti’ne (Milli Eğitim Bakanlığı’na) bağlanmasını öngören bir yasadır.

  2.Eğitim ve öğretim birleştirilmiştir. Böylece farklı okullarda yetişen genç kuşaklar arasındaki kültürel çatışma ortadan kaldırılmıştır.

  3.Ülkedeki her çeşit eğitim ve öğretim kurumları devlet denetimine alınarak Millî Eğitim Bakanlığına bağlanmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı, tüm eğitim ve öğretim işlerinden sorumlu tek kurum olmuş ve öğretim tek elde birleştirilmiştir.  4.Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitimin temel kanunu kabul edilmiş ve daha sonra çıkarılan kanunlara esas teşkil etmiştir. 1982 anayasasında 174. maddeyle koruma altına alınmış “inkılap kanunlarından” bir tanesidir.
+ Yorum Gönder
tevhidi tedrisat kanunu ile ne gibi değişiklikler olmuştur,  tevhid i tedrisat kanununun getirdiği değişiklikler ve gerekçeleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi