Dede Korkut Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dede Korkut Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dede Korkut Neler Yapmıştır

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Dede Korkut Neler Yapmıştır Kısaca

  Türk edebiyat tarihinde önemli yere sahip kişilerden biridir.
  Türklerin masalcı dedesi! Türk'ün geleneklerini, göreneklerini, âdetlerini, inançlarını, başka uluslardan farklarını velhasıl sosyal karakterini masallarına işleyen, onu günümüze kadar güzel bir üslup içinde yaşatarak getiren büyük sanatçı!..

  Ne doğduğu yıl bellidir, ne de öldüğü yıl Hatta yaşadığı yüzyıl bile tartışmalıdır. Masallara karışmış bir masalcıdır Dede Korkut Ama canlıdır. Nesre benzeyen şiiri, şiire benzeyen nesriyle bezeli hikâyeleri, günümüzde yazılanlardan bile daha diri, daha hayata yakındır.

  Dede Korkut'un günümüze kadar gelen 12 hikâyesi şunlardır:

  1—Derse Han oğlu Boğaç

  2—Salur Kazan'ın evinin yağmalanması

  3—Bay Büre beğ oğlu Bamsi Beyrek

  4—Kazan oğlu Uruz'un tutsak olması

  5—Deli Dumrul

  6—Kazılık Koca oğlu Yeğenek

  7—Kanlı Koca oğlu Kan Turalı

  8—Depe-Göz

  9—Beğil oğlu İmren

  10—Uşun Koca oğlu Zegrek

  11—Salur Kazan'ın tutsak olması.

  12—İç-oğuza, Taş-oğuzun başkaldırması

  Bu hikâyelerin 8 tanesi, iç ve dış savaşlara aittir. 2 tanesi aşk macerasını dile getirir. 2 tanesi de mitolojiktir. Fakat hepsi birden, Türk dünyasını en gerçek biçimde yansıtır. Üstün bir anlatım gücü, destansı bir üslup, yaşayan diri bir Türkçe ile Türk soyunun kahramanlığı, uygarlığı, ahlakı, dinî gelenekleri ve yaşamları dile getirilir. Türk mitolojisinin kaynağı Dede Korkut masalları, destanlarıdır.. 3. 3
  Galus
  Özel Üye
  Dede Korkut Destanlarda ismi geçen ancak soyunun nereden ve kim olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Dede Korkut bilgili ve bir devlet adamıdır.

  1.Destanlarda Dede Korkut keramet sahibi biridir.
  2. Destanlarda şu gibi kerametleri görülmüştür;

  1- Gelecekten Haber Verme:

  2- Halkın Onun Sözünü Tutması :Her ne iş olsa Korkut Ata'ya danışmadan yamazlardı. Her ne ki buyursa kabül ederlerdi. Sözünü tutup tamam ederlerdi. " (Mukaddime) Hanlardan çobana kadar herkes onun sözüne güvenirdi, ona danışırlardı.

  3- Duasının Allah Katında Kabul Olması  Dede Korkut devlet adamlarından sıradan insanlara kadar etkili ve öğüt vericidir. Bilgeliği eğitici, öğretici ve tenkit edicidir. Onun bu kişiliği tarih ve toplum yaşantısından gelmektedir. Geçmiş alplerin başından geçen olayları anlatır ve öğüt verir.

  not:bu özelliklerin onda olduğu tamamen uydurma ve halk tarafından söylenti olduğu kanaatindeyim, kesinlikle gaybten haber verme gibi bir yetkiye sahip olmadığını biliyorum. çünkü gelecekten haber veren yalnız ve yalnı Allah cc dür.+ Yorum Gönder
dede korkut ne yapmıştır,  dede korkut ne yapmis,  dede korkut kimdir ne yapmıştır,  Dede korkut kimdir Neler yapmıştır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi