Kanuni Sultan Süleyman Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kanuni Sultan Süleyman Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Padişahlarının en önde gelenlerinden biridir , kendisi birçok seferlere katılmış ve savaşlarda bulunmuştur. Allah inancını benimsetmiş ve asla şükründen geri kalmamıştır.

  Kanuni ;Çok büyük bir asker ve yöneticiydi ancak bununla birlikte adil ve hakkı arayan birisiydi.

  Şimdi gelelim maddeler halinde Bu büyük yiğit kahramanın neler yaptığına ;

  1.Kanuni sultan süleyman ; Osmanlı Padişahlaının sonuncusudur. Batılılar kendsii için Muhteşem süleyman olarak adlandırırlar.
  2.Osmanlı tahtında en çok Kalan kişi kendisi olmuştur.
  2.Tahta çıkışının şerefine yeniçerilere üçer bin akçe; sipahi, silâhtar, gureba ve ulufecilere biner akçe ulufe dağıttı ve hepsinin gündeliklerine zam yaptı. Mısır ileri gelenlerini serbest bıraktığı gibi, babasının koyduğu «ibrişim yasağı»nı da kaldırdı.


  4.Kanunî Süleyman, ilk seferini 1521 yılında Belgrat'a yaptı 29 ağustos 1521'de Belgrat'ı fethetti.

  5.Sultan Süleyman, ikinci seferini Rodos'a yöneltti,Rodos'u ele geçirerek uzun süreden beri burayı ellerinde bulunduran Saint-Jean şövalyelerinin varlığına son verdi.

  6.Kanunî daha ilerilere giderek Viyana'yı kuşattı.
  Ama kış bastırdığı için kuşatmayı kaldırdı. 1532'de Almanya üzerine yürüdü, ertesi yıl Almanlarla barış yapıldı, kral Ferdinand Macar tahtından vazgeçtiği gibi padişahın üstünlüğünü de kabul etti.

  7.Irak'ı, Tebriz'i ve daha birçok yeri İranlılardan aldı.
  8.Türk donanması Preveze Zaferi'ni kazandığı gibi (1538), Hint Denizi'ne de seferler yaptı.
  9.Kanunî son seferini Zigetvar'a yaptı ve bu seferde hastalanarak öldü (1566). Cenazesi İstanbul'a getirilerek Süleymaniye Camii'nin yanındaki türbesine gömüldü.
+ Yorum Gönder
kanuni sultan süleyman neler yapmıştır,  kanuni sultan süleyman neler yapmıştır kısaca,  kanuni sultan süleymanın yaptıkları,  kanuni sultan süleyman dönemi maddeler halinde,  kanuni sultan süleyman neler yaptı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi