Büyük Dolaşımda Yer Alan Organlar ?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Büyük Dolaşımda Yer Alan Organlar ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: söylüyorum
  Kan Dolaşımı Nedir, Büyük ve Küçük Kan Dolaşımı

  Küçük (Akciğer) Dolaşım
  Sağ karıncık >> Akciğer atardamarı >> Akciğer >> Akciğer toplar da*marı >> Sol kulakçık
  Küçük dolaşımda sağ karıncık kaslarının kasılmasıyla kan, akciğer a-tardamarına geçer. Burada alveollerde temizlendikten sonra tekrar akciğer toplar damarıyla sol kulakçığa gelir.

  Büyük (Sistemik) Dolaşım
  Sol karıncık >> Aorta >> Organ ve dokular >> Üst ve alt ana toplar damar >> Sağ kulakçık
  Büyük dolaşımda sol karıncıktan aorta pompalanan kan, organ ve do*kulara taşınır. Burada gerekli değişimler yapıldıktan sonra, üst ve alt ana top*lar damarlarla sağ kulakçığa geri döner.

  Karıncıkların kasılması sırasında oluşan basınç atım şeklinde arterle*rin esnek çeperi boyunca devam eder. Bu atımlar vücut yüzeyine yakın da*marlarda hissedilir. Buna nabız denir. Dakikadaki nabız sayısı kalbin karın*cık kasılma sayısına eşittir. Kalbin dakikadaki normal atım sayısı 72 atım/dak.’dır. Atım sayısı 60 atım/dak. altına düşerse bradikardi, 100 atım üzerine çıkarsa taşikardi’den söz edilir. Büyük dolaşımda kan basıncının ar*ter çeperleri üzerine yaptığı basınca tansiyon denir. Karıncıkların kasılması sırasında ölçülen basınca büyük tansiyon, gevşemesi sırasında ölçülen basın*ca ise küçük tansiyon denir. Kan basıncının sürekli olarak yüksek değerlerde olması yüksek tansiyon olarak adlandırılır.

  Atardamar kan basıncı yaşa göre değişir. Buna göre gençlerde 140/90, yetişkinlerde 150/100, elli yaş sonrası dönemlerde ise 160/100 mmHg üze*rindeki kan basıncı değerleri yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Kan basın*cının sürekli olarak yüksek oluşu damarların kolayca yırtılmasına neden ola*rak ciddi kanamalara neden olabilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi