Bayraklar Ve Anlamları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bayraklar Ve Anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Bayraklar Ve Anlamları Hakkında Bilgi

  Dünya Ülkelerinin Bayrakları

  1.Flags of the World adresinden ulaşılan sitede yedi düvelin bayrağını görmek mümkün. Adamlar bir de dünya haritasında istenen yerin tıklanması durumunda bayrağını, bayrağın tarihçesini, vs. anlatan bir sayfa ile karşılıyorlar sizi. Görünüm olarak olmasa da içerik olarak uğraşıldığı kesin. (Turkish camel, 08.07.2004 03:20)
  2.Dünya üzerinde bağımsız olan ve bayrakları uluslararası arenada tanınan devlet sayısı 222'dir ve bu devletlerin bayraklarını, dünya bayrakları şeklinde çağırabiliriz. 222 adet bağımsız devletin bayrakları incelendiğinde ve biçimsel bakımdan basitçe kategorilere ayrıldığında şu sonuçlara ulaşabiliriz:
  Genelde ülkeler çeşitli sebepler nedeniyle, birbirine benzer biçimlerde bayraklar seçmişler ve kullanmaktadırlar. Daha açık söylersek; en çok kullanılan altı bayrak formu tüm bayrakların %72'sini oluşturur. En çok kullanılan ilk üç biçim ise %50'sini oluşturmaktadır.

  i. Dünya çapında en çok tercih edilen ve kullanılan bayrak formu yatay üç şeritten oluşan bayraktır: Almanya bayrağı, Rus bayrağı, Arjantin bayrağı, vb.

  ii. En çok kullanılan ikinci bayrak biçimi ise ülke halklarının uzun yıllardır kullandıkları devlet veya ordu armalarıyla ya da ülkeleri sembolize eden çeşitli simgelerden oluşur. Bu tür bayrakları kullanan ülke sayısı 34 'tür. Arnavutluk bayrağı, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı ve Kazakistan bayrağı bu gruba girer.

  iii. İlk kez Fransız bayrağında kullanılan üç dikey şeritten oluşan "tricolore" bayrak ise üçüncüdür. Toplam 23 ülke tarafından kullanılır. İtalya bayrağı, İrlanda bayrağı ve Belçika bayrağı örnek olabilir.

  iv. En çok kullanılan dördüncü bayrak biçimi, ana ögesi Hıristiyanlığı simgeleyen haç olan bayraklardır. 19 ülke tarafından kullanılır. İsveç bayrağı, İsviçre bayrağı ve İngiltere bayrağı örnek verilebilir.

  v. Yıldızlı bayraklar ise (hilal ve yıldızlı değil) 17 ülke tarafından kullanılmaktadır. Bayraklarda yıldızlar, büyük ve tek bir yıldız olarak kullanılabildiği gibi birden fazla ve farklı biçimlerde de kullanılmaktadır. Somali bayrağı, Vietnam bayrağı ve Çin halk cumhuriyeti bayrağı bunlara örnektir.

  vi. Altıncı en çok kullanılan bayrak formu ise yatay iki eşit şeritten meydana gelen formdur. 14 ülke kullanır. Ukrayna bayrağı, Polonya bayrağı, Endonezya bayrağı örnektir.

  vii. Hilal (ay) ve yıldızın birlikte kullanıldığı ve başka bir forma uymayan şeklen basit bayraklar. Hilallerin şekilleri ince ve yayvan olanlarından, Türk bayrağındaki gibi kalın olanlara kadar değişebilir. Yıldızlar ise beş kolludan, yedi-sekiz kollu olanlarına kadar değişir. Tunus bayrağı, KKTC bayrağı, Pakistan bayrağı veya Moritanya bayrağı örnek verilebilir. 13 ülke kullanır.

  Toplam 10'dan az ülkenin kullandığı biçimler ise, kısaca:

  viii. Sol kenarına üçgen bir kısım eklenmiş, üç yatay şeritli bayraklar. 9 ülke kullanır. Mesela: Ürdün bayrağı.

  ix. Herhangi bir üst köşesinden diğer karşı köşeye ayrılacak şekilde şeritli yapıya sahip bayraklar. 9 ülke kullanır. Mesela: Trinidad Tobago bayrağı.

  x. Sol kenarına dikey bir şerit eklenmiş; ikiden fazla yatay şeride sahip bayraklar. 7 ülke kullanmaktadır. Mesela: Umman bayrağı.

  xi. Sol kenarına üçgen bir kısım eklenmiş, iki yatay şeritli bayraklar. 6 ülke kullanır. Mesela: Çek Cumhuriyeti Bayrağı.

  xii. Sol yukarı köşesindeki kare şeklin içinde yıldız veya yıldızlar bulunan; diğer kısımları üçten fazla yatay küçük şeritten oluşan bayraklar. 5 ülke tarafından kullanılır. En tanınanı Amerika Birleşik Devletleri bayrağıdır. Ayrıca Liberya bayrağı da örnek verilebilir.

  xiii. düz renk bir zemin üzerinde daire formu. 3 ülke. mesela: japonya bayrağı.

  xiv. Zigzag biçiminde dikey olarak ayrılmış iki şeritten oluşan form. 2 ülke kullanır: Katar bayrağı ve Bahreyn bayrağı.

  xv. İki dikey şeritten oluşan formdur, 2 ülke kullanır. Mesela: Malta bayrağı.

  xvi. Düz yapıya sahip veya tek renkten oluşan biçim. 2 ülke. mesela: libya bayrağı.

  Örnek olarak verilebilir. Bu biçimi kullanan ülke sayısı 52’dir. Bazen üç farklı renk ile oluşturulabilen bu form; bazen de Arjantin bayrağında olduğu gibi aynı renk iki şerit arasındaki farklı bir şerit yardımıyla oluşturulmuştur. Sonrası rejim değiştirmiş, milli bilinci yüksek cumhuriyetler tarafından kullanılır. (Kezzy Hhomeros, 23.07.2004 18:19 ~ 14.03.2006 15:09)
  3.Dünya bayraklarını renk bazında analiz ederseniz, ülke bayraklarında en çok kullanılan iki rengin kırmızı ve beyaz olduğunu görürsünüz. alt alta yazarsak;

  i. kırmızı: 177
  ii. beyaz: 174
  iii. mavi: 127
  iv. sarı: 120
  v. yeşil: 112
  vi. siyah: 69
  vii. turuncu: 23 adet ülke bayrağında geçmektedir.(kezzy homeros, 23.07.2004 18:20 ~ 06.07.2005 15:29)
  4.Flag Identifier adresinden anımsanan ama tam olarak hatırlanamayan bayrakların hangi ülkeye ait oldukları güzel bir ara yüzle öğrenilebilir.
+ Yorum Gönder
bayraklar ve anlamları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi