Hz.muhammed'e ilk Vahiy Nerede Ve Ne Zaman Gelmiştir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hz.muhammed'e ilk Vahiy Nerede Ve Ne Zaman Gelmiştir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hz.muhammed'e ilk Vahiy Nerede Ve Ne Zaman Gelmiştir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Hz.muhammed'e Ilk Vahiy Geliş Tarihi

  Hz.muhammed'e Ilk Vahiy Geliş Yeri


  Peygamberimize(s.a.v) ilk vahiy, 610 yılında Hira mağarasında peygamberimizin,inzivada bulunduğu bir sırada gelmiştir.İndirilen ilk ayetler ise; Alak suresinin,''Yaratan Rabbinin adıyla oku'' emriyle başlayan ilk beş ayetidir.


  610 yılı Ramazan ayının Kadir Gecesinde, hırkasına bürünüp Hira Mağarası’nda düşünmeye dalmış olduğu bir sırada, bir sesin kendisini ismi ile çağırmakta olduğunu duydu. Başını kaldırıp etrafına baktı; kimseyi göremedi. Bu sırada her tarafı ansızın bir nûr kaplamıştı; dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında vahiy meleği Cebrâil'i gördü. Melek O'na:

  -"Oku" Dedi. Hz. Muhammed (s.a.s.):

  -"Ben okuma bilmem", diye cevap verdi. Melek, Hz. Muhammed (s.a.s.)'i kucaklayıp güçsüz bırakıncaya kadar sıktı.

  -"Oku" diye emrini tekrarladı. Hz. Muhammed (s.a.s.) yine:

  -"Ben okuma bilmem..." cevâbını verdi. Melek emrini tekrarlayıp üçüncü defa Hz. Peygamber (s.a.s.)'i sıktıktan sonra Alak Sûresi'nin ilk beş âyetini okudu.
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok iyi bir site sizlere çok ama çok şükran borçluyum 4. 4
  Ziyaretçi
  Allah razı olsun sayenizde öğrendim

+ Yorum Gönder
hz muhammede ilk vahiy nerede ve ne zaman gelmiştir,  hz muhammede ilk vahyin gelişi hakkında kısaca,  hz muhammede gelen ilk vahiy hakkında bilgi,  hz muhammed ilk vahiy nerede ve ne zaman gelmiştir,  hz muhammede ilk vahiy nerede ve ne zaman geldi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi