Etkili Bir Sunum Yapabilmek için Konuşmacının Taşıması Gereken özellikler Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Etkili Bir Sunum Yapabilmek için Konuşmacının Taşıması Gereken özellikler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Etkili Bir Sunum Yapabilmek için Konuşmacının Taşıması Gereken özellikler Nelerdir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Etkili Bir Sunum Yapabilmek Için Konuşmacının Taşıması Gereken özellikler Nelerdir

  Sunumda Konuşmacı


  Bir sunum için hazırlık sadece bilimsel açıdan değil, aynı zamanda dış görünümünüz açısından da önem taşımaktadır. Sizi sıkan, rahatsız eden giyecekler ne kadar şık olursa olsun sunumunuzu olumsuz yönde etkileyecektir Çok fazla renkli giyinmek de dikkatleri dağıtabilir. Toplantının içeriğine göre konuşmacının kendini rahat hissedeceği ve dinleyicilere olan saygısını ifade edecek ölçüde şık ve temiz bir kıyafetle sunumunu yapmasına dikkat edilmelidir.

  Konuşmacı dinleyicilerle pozitif bir iletişim kurabilmek için cümleleri, sınırlı zamanını iyi kullanmalı, sıkıcı olmamalı ve ilgi çekmelidir. Sağlanan ilgide süreklilik sağlanabilmelidir. Ancak iyi bir sunum etkili bir sunumdur. Konuşmanın netliği ve hızı, işitsel ve görsel araçlarla sağlanan destek, dinleyicilerin ilgisinin sağlanması ve korunması, sunumun eğlenceli hale getirilmesi konuşmacının sunum esnasında dikkat etmesi gereken başlıca hususlardır. Sunumların eğlenceli olmasından kasıt konuşmacının komedyen olması demek değildir.

  Konuşmanız açık ve anlaşılır olmalıdır. Dinleyiciler ne söylediğiniz anlamak için zorlanmamalıdırlar. Konuşma çok hızlı veya yavaş olmamalıdır. Anlatılan konuda önemli noktaların yakalanabilmesi için konuşma hızı ayarlanmlı, gerekirse vurgulamalar kullanılmalıdır. Dinleyicileri kelime bombardımanına tutmak, onlara ne kadar iyi bilgiler verebildiğiniz anlamına gelmez. Aslında ne veremediğiniz, yani hangi önemli noktaları vurgulayamadığınızı ifade eder. Amaç, belirlenen mesajlar mümkün olduğunca kısa ve net biçimde dinleyiciye ulaştırmaktır.

  Konuşma zamanlaması provalarda kontrol edilmeli ve sunumun bitiş süresini notlarınızda birkaç farklı noktada işaretlenmelidir. Zamanınızı aşmamaya çalışmalıdır. Dinleyiciler, kendilerine tanınan zamanı aşmayan konuşmacıları sevmektedir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi