Duhan Suresi Faziletleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Duhan Suresi Faziletleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Duhan Suresi Faziletleri

  Duhan Suresi Faziletleri Hakkında Bilgi

  1- Tebareke Suresinin Fazileti:

  Allah Resulü (S.A.V) şöyle buyuruyor: Cenaze kabre konulduğunda azap melekleri ölünün ayak tarafından gelmek istediklerinde, ayaklar: “Buradan gelemezsiniz. Çünkü sahibim Mülk suresini okurdu” derler. Melekler göğüs tarafından gelmek isteyince göğüs veya karın: “Buradan gelemezsiniz. Çünkü sahibim Mülk suresini okurdu” derler. Bu defa melekler baş tarafından gelmek isterler. Bunun üzerine baş: “Buradan gelemezsiniz. Çünkü sahibim Mülk suresini okurdu” der. Böylece Mülk suresi kabir azabına mani olur. Geceleri Mülk suresini okuyanlar büyük servete kavuşurlar ve güzel amel işlemiş olurlar.(Hayatü’s- Sahabe )

  2- Amme Suresinin Fazileti:

  Amme suresini okumayı adet haline getiren kimseye, Allah Teala kıyamet günü soğuk kevser şerbetinden içirecektir.
  Güneş doğarken Nebe (Amme) suresini okuyan kimse, gün boyunca bütün felaketlerden güven içinde olur. Onu sabahın herhangi bir saatinde okuyan kimse için yetmiş bin melek istiğfarda bulunur. Uyumayan bir kimse bu suredeki “Ve cealna nevmeküm sübata” ayetini okursa Allah’ın izniyle rahatça uyur.

  3- Secde Suresini Okumanın Fazileti:

  Allah Resulü (s.a.v) buyuruyor: Secde suresi kıyamet gününde mahşer yerine iki kanatlı olarak gelir. Bu sure-i şerifeyi okumayı adet haline getiren kimseyi mahşer yerinin şiddetli hararetine karşı gölgeler. Mahşer halkını sıcaktan kavuran ve herkesin tepesinin üzerine yaklaşan güneş’e Secde suresi şöyle der: “Ey Güneş ! Benim sakladığım kimseye ışığını iletmek için asla yol bulamazsın.” Günahı çok olan bir kimse bu sureyi okur, bundan başka bir şey okumazdı. Bu sure onun üzerine rahmet kanatlarını açarak, “Cenabı Ecelli Ala’ya Ya Rabbi! Sen bunu affet zira beni çok okuyordu” diye niyazda bulundu. Bunun üzerine Cenabı Hakk bu sure-i celileye kendisini okuyan hakkında şefaat izni verdi ve buyurdu: “Secde suresini okuyanın her bir hatası için bir sevap yazın ve bir derecesini yükseltin.”

  4- Duhan Suresini Okumanın Fazileti:

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor: “Her kim Duhan suresini geceleyin okursa yetmiş bin melek o kimse için sabaha kadar istiğfar edrler, af olunmasını talep ederler.” Bir kimse Yasin ve
  Duhan surelerini herhangi bir cuma gecesinde baştan sona kadar okur ve bu okuduğu surelerin kudsiyyetine gereği gibi inanır ve güvenirse Cenabı Hakk o kimsenin geçmişteki günahlarının tamamını bağışlar.


  5- Kaybolan Veya Çalinan Bir Şeyin Bulunmasi İçin:

  Malın çalındığı veya kaybolduğu yerin kapısında durarak 40 defa Tarık suresini okursa Allah’ın izni ile malı en kısa zamanda bulunur veya rüyasında kendisine nerede olduğu gösterilir.


  6- Rahman Suresini Okumanın Fazileti:

  Bu sureyi okumak kişi için hayır kapılarının açılmasına vesiledir. Allah Resulü (s.a.v) buyuruyor:
  Hadid, Vakıa ve Rahman surelerini okuyanlar semalarda melekler tarafından Firdevs cennetinin kuşu diye çağrılır. Cabir (r.a ) dan Resulü Ekrem (a.s ) “Rahman suresini başından sonuna kadar cinlere okumuştur. Onlarda kemal-i edep ve huşu içinde dinlemişlerdir. Ben onlara Rahman suresini okurken Rabbinizin hangi nimetini yalanlarsınız? ayetine geldiğimde onlar: Ey Rabbimiz, senin nimetlerinden hiç bir şeyi inkar edip nankörlük etmeyiz. Ancak sana hamd ederiz cümlesini sizlerden daha güzel söylüyorlardı.


  7- Kim sabahleyin üç defa eüzü billahis semiıl alimi mineş şeytanir racim der Haşr suresinin son üç ayetini okursa akşama kadar yetmiş 1000 melek Allah’tan o kimsenin affını isterler, ölürse şehit olarak ölür. Akşam okursa fazileti yine aynıdır. (Tirmizi)


  8- Sure-i Taha’yı her kim yirmibir kere kız evladı üzerine okusa bilutfullahi Teala bahtı açılıp salih ere nasip olur.


  9- Fetih Suresini Okumanın Fazileti:

  Allah Resulü (S.A.V) buyuruyor: Bir kimse Fetih suresinin tamamını ramazan ayının birinci gecesi baştan sona kadar okursa ve bu okuyuşunu Allah rızası için yaparsa gelecek aynı güne kadar bir sene müddetle Cenabı hakkokulunu himayesine alır. Velilerden bir kimse diyor ki: Ramazan ayını ilk defa görür görmez bir kimse Fetih suresini üst üste üç defa okursa Cenab-ı
  Hakk o kulunun rızkını gelecek sene aynı güne kadar bol bol ihsan eder.


  10- Duha Suresi:

  Kim bu sureyi onbir kere okursa ameliyata girerken yasinle beraber okursa hiç bir acı duymadığı gibi uyanırkende Allah’ı zikrederek uyanir Allah’ın izniyle.

  Kehf ve Fetih surelerini cuma günü, Vakıa suresini akşam namazından sonra, Tebareke suresini yatmadan evvel, Yasin suresini sabah namazından sonra, Amme suresini ikindi namazından sonra okumanın çok fazileti vardır.
+ Yorum Gönder
duhan suresinin fazileti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi