Yatsı Namazının Faziletleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yatsı Namazının Faziletleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Yatsı Namazının Faziletleri

  Yatsı namazının önemi ve fazileti

  Peygamber Efendimiz (sav) yatsı namazının önemini şu sözleriyle belirtmişlerdir; ”Bizimle münafıklar arasında yatsı ve sabah namazlarında hazır bulunma farkı vardır. Onlar bu iki namaza muktedir olamazlar.” (Muvatta, Salâtu'l-Cemâ'a 5)

  Ve “Münafığa en ağır gelen namaz; yatsı ve sabah namazlarıdır. Eğer bilseydi o iki namazda ne var? Sürünerek dahi olsa onun ikisine gelirdi.” (Müsned İmam Ahmed 52/424; Sahih-ul Cami’, 133)

  Sahabe-i kiram dan ibn-i Ömer (ra) Efendimizden rivayet edildiğine göre; “Yatsı ve sabah namazında (camide) göremediğimiz adam hakkında iyi düşünmezdik, kötü zanda bulunurduk.” (Tabarani El-Muam El-Kebir (12/271)) buyurmaktadır.

  Bu söz ashabın yatsı ve sabah namazına ne kadar çok önem verdiğini göstermesi bakımından çok önemlidir. Esasında sahabe-i kiram efendilerimiz bütün namazlara çok önem verirlerdi. Çünkü namazın önemi tartışılmaz.

  Kötü zanda bulunmak bu iki vaktin namazına has bir durum olarak gözükmektedir. Çünkü bu iki namaz vakti itibariyle muhafaza ve eda edilmesi zor iki vakittir. Bu namazlar güçlü bir iman ve sadakatin ölçüsü olarak belirtilmektedir. Diğer vakitler bu iki vakte göre daha kolaydır.

  Cuma namazı dışında en kuvvetli cemaat, sabah namazının cemaati, sonra yatsı namazının cemaati, sonra ikindi namazının cemaatidir.

  Ebû Hüreyre’den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur;“İnsanlar ilk safın sevabını bilselerdi, ön safta durabilmek için kura çekmekten başka yol bulamazlardı. Namazı ilk vaktinde kılmanın sevabını bilselerdi bunun için yarışırlardı. Yatsı namazı ile sabah namazının faziletini bilselerdi, emekleyerek de olsa bu namazları cemaatle kılmaya gelirlerdi” (Buhârî, “Ezân”, 9, 32; Müslim, “Salât”, 129, 131).

  Bir başka hadis-i şerifte de; “Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa, gece yarısına kadar namaz kılmış sevabını alır. Sabah namazını da cemaatle kılarsa bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi sevap alır” (Buhârî,“Ezân”,34; Müslim,“Mesâcid”,260) buyrulmuştur.

  Günümüz şartlarını göz önüne alacak olursak, (iş yoğunluğu, fitne ve zulmetin fazlalığı, eğlence ve zevke düşkünlük vs) cemaatle yatsı namazını kılmak, hatta yatsı namazına gelenleri takip etmek çok zor bir durum arz ediyor. Şartlar nasıl olursa olsun bu namazın önemi asla eksilmez. Bu namazı terk etmekte hiçbir zaman bir mümin için olası bir ihtimal değildir. Namaz mutlak kılınması farz olan bir ibadettir. Güç yetirebilenler için cemaatle kılmak çok daha faziletlidir. Ama tek başına da olsa mutlaka kılınmalıdır. Çünkü farzdır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi