Hava Su Ve Toprak Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir Kısaca

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hava Su Ve Toprak Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Hava Su Ve Toprak Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir Kısaca

  Hava su ve toprak kirliliğinin nedenleri nelerdir

  Hava Kirliliği
  Atmosferde toz, duman, gaz, koku ve saf olmayan su buharı şeklinde bulunabilecek kirleticilerin, insanlar ve diğer canlılar ile eşyaya zarar verebilecek miktarlara yükselmesi, "Hava Kirliliği" olarak nitelenmektedir. Havayı kirleten maddelerin sınır değerleri (havada zararlı olmayacak derecedeki en yüksek değerleri), her ülkenin ilgili kuruluşları tarafından yönetmeliklerle belirlenir. Kirletici maddelerin niteliğine göre, canlılara vereceği zarar şekil ve dereceleri de değişir. Hava kirliliğine karşı alınabilecek önlemler, kirlilik kaynağına göre (fabrika, termik santral, konutlar, taşıt araçları) çok çeşitlidir.

  Bu önlemler başta eğitim alınmak üzere teknik, hukuksal önlemler olmak üzere başlıca 3 grupta toplanabilir.

  Su Kirliliği
  Su kirliliği, istenmeyen zararlı maddelerin, suyun niteliğini ölçülebilecek oranda bozmalarını sağlayacak miktar ve yoğunlukta suya karışma olayıdır. Konutlar, endüstri kuruluşları, termik santraller, gübreler, kimyasal mücadele ilaçları,tarımsal sanayi atık suları, nükleer santrallerden çıkan sıcak sular ve toprak erozyonu gibi süreçler ve maddeler su kirliliğini meydana getiren başlıca kaynaklardır. Bunların hepsi doğrudan doğruya veya dolaylı olarak canlı ve cansız varlıklara zarar vermektedir.

  Suların kirlenmesine karşı alınabilecek önlemler iki grupta toplanabilir:
  1-Su kullanımında tasarruf sağlayacak önlemler (ev idaresi, tarımsal sulama,sanayide su kullanımı vb.).
  2-Suları temizleyen teknik önlemler. Birinci gruba giren önlemler, atık kirli su miktarını azaltmayı öngörmektedir. Teknik önlemler ise, suyun kirlenmesini ve kirlenmiş suların arıtılmasını sağlarlar.

  Toprak Kirliliği
  "Toprağın verim gücünü düşürecek, optimum toprak özelliklerini bozacak her türlü teknik ve ekolojik baskılar ve olaylar", toprak kirliliği veya toprak kirlenmesi olarak nitelenir. Toprak kirlenmesi, hava ve suları kirleten maddeler tarafından meydana getirilir. Örneğin, kükürt dioksit oranı yüksek olan bir atmosfer tabakasından geçen yağmur damlacıkları "asit yağışları" halinde toprağa gelir.

  Toprak içine giren bu asitli sular ağaç köklerini, bitkisel ve hayvansal toprak canlılarını zarara uğratır. Toprağın reaksiyonunu etkileyerek besin maddesi dengesini bozar, taban sularını içilmez hale getirir. Aynı şekilde çöp yığınlarından toprağa sızan sular, kirli sulama suları, gübre çözeltileri, radyoaktif maddeler, uçucu küller, toprağı kirleten madde ve kaynaklardır. Toprak kirliliğini önlemek için çok çeşitli teknik, ekolojik ve hukuksal önlemler alınır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler çok işime yaradı ödevimi yaptım 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş ellerinize sağlık ödevlerime çok yardımcı oldu

 5. 5
  Ziyaretçi
  Benim ödevim buydu.Ve bu yazıyı yazan bireylere teşekkür ederim.thank you.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok tşk ödevim sınıfın en iyi ödevi oldu:)

 7. 7
  Ziyaretçi
  100 aldım en iyi ödev benim yani :) :)

 8. 8
  Ziyaretçi
  Ödevim süper oldu teşekürler

 9. 9
  Ziyaretçi
  Çok ie yaradı çok teşekkür ederim inşallah 100 alırım

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok iyi bu beni çok sevindirdi çünkü sınıfta Türkçe dersinde 100 aldım bunu yazan kişiye çok teşekkürlerimi sunarım ve ona gerçekten çok minnettarım onu görmeyi çok isterdim.

 11. 11
  Ziyaretçi

  çok sevindim çünkü çok güzel bilgi

 12. 12
  Ziyaretçi
  Vay 1000000 puan aldım thank you

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
hava su ve toprak kirliliğinin sebepleri nelerdir,  hava su toprak kirliliğinin nedenleri,  hava toprak ve su kirliliği kısaca,  hava su ve toprak kirliliğinin nedenleri,  hava su toprak kirliliği nedenleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi