Adetliyken Mezarlığa Gidilirmi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Adetliyken Mezarlığa Gidilirmi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Adetliyken Mezarlığa Gidilirmi

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Adetliyken Mezarlığa Gidilirmi

  Bayanlar muayyen zamanlarında mezarlık ziyareti


  Kabirleri ziyaret etme adabı içerisinde abdestli olmak ve oralara girerken oranın halkına selam vermek vardır. Ancak bunlar adaptandır, sünnettir. Yapıldığı takdirde güzel olan davranışlardandır. Herhangi bir zorunluluk değildir. Şu durumda kişi abdestsiz olarak da kabirleri ziyaret edebilir. Abdestsiz olan kişiye “sen ziyaret etme” denilmez. Âdetli kadın da kabir ziyareti yapabilir. Ona da “sen ziyaret etme” denilmez.

  Kabirlerin başına varıldığında yüksek sesle ağlanması, yaka paça yırtılması yahut dinen hoş olmayan davranışlar yapılması… işte bunlar dinimizce kabir ziyaretlerinde yasaklanmış olan şeylerdir.

  Adabına uydukları takdirde kadınlar da muayyen günlerinde kabirleri ziyaret edebilirler. Herhangi birşey de gerekmez. Hele kabirlere kurban kesmek veya günümüzde yapıldığı gibi bazı şeyleri yapmak çok sakıncalıdır.

  Özel günlerinde kadinlar kabir ziyareti yapabilirler. Kur'an okuyamazlar, ancak dua içerikli âyet ve sûreleri okuyabilirler, istedikleri gibi dua edebilirler.
+ Yorum Gönder
adetliyken mezarliga gidilir mi,  adetliyken mezarliga gidilirmi,  adetliyken mezar ziyaretine gidilir mi,  adetliyken mezarlıga girilirmi,  adetken mezarliga gidilirmi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi