Normal Bir insanın Vücut ölçüleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Normal Bir insanın Vücut ölçüleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Normal Bir Insanın Vücut ölçüleri Hakkında Bilgi

  Tarihten günümüze doğru yol aldığımızda erkeklerde ideal vücut tipinde fazla değişmeler olmamış. Sadece “sixpack” denilen ve ülkemizde baklava olarak anlatılan karın kaslarının ortaya çıkartılması gündeme alınmış. Vücut ağırlığı 5 kg fazla yada az olmasının önemi bulunmuyor. Eğer karın kaslarınız varsa, çok zayıf değilseniz ve azda olsa fit görünüyorsanız vücut ideallik sendromuna girmiş demektir.

  Herşeye rağmen uzmanlar ideal erkek vücut tipi ve ölçüsü konusunda çalışmalar yapmış ve farklı farklı görüşler ortaya atarak ortak noktada buluşmuşlar. Mesela bir uzman araştırmacı, Boy ve kilo orantısı hesabıyla şöyle bir hesap yapmış; Örneğin 1.78 boyu olan bir erkek için 78kg (şişmanlığın başlangıcı sayılır). Yani bir erkek boy ölçüsü ne ise o sınırı geçmemeli ve boy ölçüsünden de 8 kg düşmemeli. Yani 78kg’dan 70kg altına düşmemelidir. Bu arada rakamlarla bedenini çalıştırarak İDEAL ölçüye ulaşabilir denilir. Bayanlarda 3 rakamı çıkarılarak hesaplanır yani 75kg bayanlar için şişmanlığın başlangıcıdır.

  Bir başka uzman araştırmacı ise hesabı şöyle yapmıştır; Boydan 150 çıkarıp 4’e bölmek ve elde edilen rakamı boydan çıkarmak.

  178 – 150 = 28

  28 / 4 = 7

  178 – 7 = 171

  Bu rakamdan 100 çıkarılır.

  171 – 100 = 71kg.

  Bu metoda göre 1.78 boyundaki bir erkeğin ideal kilosu 71kg olmalı. Bayanların ideal kilosu, çıkan rakamdan 3 çıkarılarak elde edilir. Yani 71 – 3 = 68 kg’dır.

  Günümüzde en çok yapılan hesap BMI (Beden kitle endeksi) sistemine göre yapılıyor. Bu metot daha fazla uygulanıyor. Vücut kitle endeksi de deniliyor. BMI= kilo/boy karakökü hesabına göre yapılıyor.

  İdeal erkek görünümü artık erkeksi kas sendromu ile örtüşerek, atletik bir yapıyla ölçülür olmuştur. Özellikle omuzlar geniş, kollar simetrik pazulu ve karın kaslarının belirginleşmesi ön plandadır. Erkekler, bayanlar kadar kompleks bir dünya sendromuna girmesede, günümüzde bahsettiğimiz vücut tipi MODA olmayı başardı ve her erkeğin hayalini süslediği vücut tipini oluşturdu. Bu vücuda ulaşma isteğinin en büyük paylarından birisi de, BAYANLARIN ÇEKİCİLİĞİ SINIFINA girebilmek için olduğu da gözlerden kaçmıyor.

  İdeal erkek vücudu diye bir şey var mıdır? EVET var. İdealliği ortaya koyarken Beden Analizi de yapmak ve değerlendirmek gerekir. Çünkü her beden aynı değildir. Bu açıdan VÜCUT TİPİ’ne göre ideallik değerlendirilir.
+ Yorum Gönder
normal bir insanın beden ölçüleri,  insan beden ölçüleri,  normal insan vücut ölçüleri,  normal vücut ölçüleri,  normal beden ölçüleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi