Ahiret Hayatının Evreleri Hakkında Bilgi Veriniz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ahiret Hayatının Evreleri Hakkında Bilgi Veriniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Ahiret Hayatının Belli aşamaları vardır ve bu aşamaların en başında Dünya hayatının son bulduğu ölüm gelmektedir ve böylece sırasıyla devam eder.

  Ahiret hayatının aşamaları nelerdir?  Ölüm: Ya kıyametten önceki bir zamanda ya da kıyamet koparken her canlı mutlaka ölecektir. Ölümsüz bir hayat hiçbir canlı için mümkün değildir. Her nefis er ya da geç ölümü tadacaktır. Ölümsüz olan sadece yüce Allah'tır.

  Mahşer: Yeniden diriliş ile birlikte insanların Allah'a hesap vermek üzere toplanacakları yer. Can bulmuş her insan mahşer meydanına gelecektir.

  Amel defteri: Mahşer yerinde insanlara yaptıkları iyilik ve kötülüklerin yazılı olduğu amel defterleri dağıtılacaktır. Kiramen Katibin adlı melekler sevap ve günahlarımızı bu deftere işlemişlerdir. Amel defterini gören insanlar "Vay halimize bu nasıl kitapmış, küçük büyük hiçbir şey bırakmaksızın yaptıklarımızın hepsini sayıp dökmüş" (Kehf suresi, 49. ayet) diyecektir. Cennetlik olanlar defterlerini sağ elinden, cehennemlik olanlar ise sol ve arka tarafından alacaktır.

  Hesap: Kişinin dünyada yaptığı amellerden sorgulanmasıdır. Hesap sırasında "Kim zerre kadar hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre kadar şer işlemişse de onu görür" (Zilzal suresi, 7-8. ayetler). Peygamberimiz, hesap gününde "Kişi ömrünü nerede geçirdiğinden, vücudunu nerede yıprattığından, malını nereden kazanıp nereye harcadığından, bildiği ile ne amel ettiğinden sorguya çekilmedikçe yerinden ayrılamayacağını" bildirir (Tirmizi, Kıyame).

  Mizan: Sevap ve günahların tartıldığı özel bir tartıdır. Sevabı ağır basanlar cennete, günahı ağır basanlar cehenneme gider.

  Cennet: Allah'a inanıp emir ve yasaklarına titizlikle uyanların gireceği ve içinde sonsuza kadar yaşayacağı ödül yeridir. Cennet çeşitli nimetlerle donatılmış olup, dünyada amelleri iyi olanların kazanacağı ebedi ahiret yurdudur.

  Cehennem: İnanmayan veya inandığı halde günahı çok olanların (Allah affetmediği takdirde) gireceği ceza yeridir. İnanmayanlar sonsuza kadar cehennemde kalacak, inandığı halde günahı sevabından çok olanlar, cehennemde günahı kadar ceza gördükten sonra cennete gireceklerdir. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel şeyler beğendim 4. 4
  Ziyaretçi
  işime çok yaradı ve 100 aldım tşk edrm

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel çok beğendim başarılarınızın devamını dilerim

 6. 6
  Ziyaretçi
  allah razı olsun din performans ödevi için çok güzel

 7. 7
  Ziyaretçi
  Çok çok teşekkür ederim Performans ödevimdi

 8. 8
  Ziyaretçi
  gayet iyi tesekkurler (emre)

 9. 9
  Ziyaretçi
  ben bu siteyi çok seviyorum.derslerimde yardımcı oluyor.

 10. 10
  Ziyaretçi
  kardeşim çok işime yaradı din performansından 100 bekliyorum Allah senden Razı olsun

 11. 11
  Ziyaretçi

  din performans ödevi tamamlandı

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim din kültürü de4rsi içn ödevimdi de çok yarddımcı oldunuz saolun :) (merve)

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
ahiret hayatının evreleri,  ahiret hayatının evreleri hakkında bilgi,  ahiret hayatının evreleri nelerdir,  ahiretin evreleri ,  ahiret evreleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 25 kişi