Bayrak Ve istiklal Marşı ile ilgili Bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bayrak Ve istiklal Marşı ile ilgili Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: istiklal marşı hakkında bilgi

  İstiklâl Marşı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü anlatır. Cumhuriyetimizin milli marşıdır. 1921 yılanda Milli Eğitim Bakanlığı milli marş yarışması açmış ve bu yarışmaya 724 şair katılmıştır. Bunlar arasından “İstiklâl Marşı” olacak bir şiir seçilemedi. Bunun üzerine M. Akif Ersoy’un ‘un yazdığı “Kahraman Ordumuza” adlı şiiri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihindeki toplantısında, Milli Eğilim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından okunmuş, üyeler ayakta alkışlayıp kabul etmişlerdir.

  İstiklal Marşımız, birçok besteci tarafından bestelenmişse de Zeki Üngör’ün bestesi benimsenmiştir.

  İstiklâl Marşı bayrak törenlerinde ve gereken yerlerde söylenir. Bayrak ise devletlerin ve milletlerin simgesidir. Bayrağın belli rengi ve ölçüsü olur, ayrıca üzerinde şekil bulunur.

  Türk bayrağının bugünkü ölçüleri 29 Mayıs 1936 tarihli bir kanunla belirlenmiş; ayrıca 22 Eylül 1983 tarihli kanun ve 17 Mart 1985 tarihli Türk Bayrağı Tüzüğü ile kullanımına ait kurallar saptanmıştır.


  İstiklal Marşının Tarihçesi:

  Yıl 1920

  Kurtuluş Savaşı, en kanlı ve en heyecanlı biçimde devam ediyordu. Yurdun dört bucağında halkımız, işgalcilere, sömürgenlere karşı olanca gücümüzle karşı koyuyordu. Düzenli ordumuz Yunan ordusuna ilk tokadını indirmişti İnönü’nde …

  Toplumda milli bilinci güçlendirmek, bağımsızlık coşkusunu artırmak için bir marşa gerek duyuldu. İstiklâl Marşı, bağımsız bir devlet olmanın da gereğiydi. Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü), milli marş yazılması için hükümete öneride bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı öneriyi uygun buldu. Bunun üzerine “İstiklâl Marşı Yazma Yarışması” düzenlendi ve 500 lira ödül kondu.

  Yarışmaya katılan 724 adet şiirden hiçbirisi İstiklal Marşı olmaya uygun görülmedi. Mehmet Akif Ersoy’un Kahraman Ordumuza adlı şiiri ise büyük beğeni topladı. 12 Mart 1921 tarihli toplantıda İstiklal Marşı’mız böylelikle seçilmiş oldu.

  Mehmet Akif, yarışmaya konan ödülü almadı. O, bu görevi ordu ve milletimiz adına yerine getirdiğini söylemiştir.
  Bayrak, bir milletin varlığının timsali, tarihinin hatırasıdır. Bayrağın değeri pamuktan, atlastan, ipekten olmasına bağlı değildir. Onun kıymeti temsil ettiği milletin kıymeti ile ölçülür. Bayrak, devletin hakimiyetini, bağımsızlığını ve şerefini temsil eder ve bu sebepten saygı gösterilir.

  Çok eski zamanlarda kurulan devletler, kavimler, bayrak veya bayrağa benzeyen semboller kullandılar. Eski Mısırlıların,

  Asurluların,


  İranlıların kendilerine has özellikleri olan bayrakları vardı.
  Hititler devrinde harp meydanlarına dikilen bayrak adı verilen sembollerin ise ayrı bir önemi vardı. Kullanılan
  sembol yere düşünce, savaşı kaybedip bozguna uğradığı anlaşılırdı.
  Çin’de,
  Hindistan’da,
  Roma İmparatorluğunda da bezler üzerine çeşitli minyatürlerin yer aldığı sembol bayraklar kullanılırdı.
  İslam devletlerinde de hicretin birinci yılından itibaren bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Muhammed aleyhisselam hicretin birinci senesinde
  Şam’dan dönmekte olan
  Kureyş kafilelerinin üstüne gönderdiği hazret-i Hamza komutasındaki 30 kişilik kuvvete, kendi elleriyle bir mızrağın ucuna beyaz bir bez bağlayarak, hazret-i Ebu Mürsed’in eline vermişti. “Livau’l-Beyza” ismiyle anılan bu bayrak, Müslümanların ilk bayrağı, Ebu Mürsed de ilk bayraktarı olmuştur. Hayber Gazasına kadar İslam askeri kuvvetlerinin bayrağı bu bayrak olmuştur. Hayber’den sonra “Raye” denilen siyah bayrak kabul edilmiştir.
  Dört Büyük Halife Devrinde bayrak ve sancakların çeşitleri çoğalmıştır.
  Abbasi halifeleri de önceleri siyah, daha sonra beyaz bayrak kullanmışlardır.
  Halife Me’mun ise yeşil bayrağı kabul etmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi