Yemeğin Tuzuna Bakmak Orucu Bozar Mı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yemeğin Tuzuna Bakmak Orucu Bozar Mı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Kocası değişik türde olan kadının, tadını tuzunu anlamak maksadıyla yemeği tatmasında birsakınca yoktur.


  İster farz bir orucu, isterse nafile bir orucu tutuyor olsun, oruç*lunun ağzında çözülüp de bir parçası boğaza gitmeyecek olan bir şeyi tatması mekruhtur. Ancak ortada zaruret olması hâlinde bu mekruh ol*maz.

  Kocası ters tabiatlı olan kadının, tadını tuzunu anlamak maksadıyla yemeği tatması mekruh olmaz. Aşçılar da bu hükme tâbi olup onların da, pişirdikleri yemeklerin tadına bakmaları mekruh değildir.

  Yiyecek veya içe*cek bir şeyi satın alacak olan kişinin aldatılmaktan, ya da alacağı bu şeyin kendisine yaramıyacağından korkması halinde tadına bakması da mekruh olmaz.

  Ayrıca, mazeretsiz olarak bir şeyi çiğnemek mekruh olduğu halde, mazeret olun*ca çiğnemek de mekruh olmaz. Örneğin, çocuğuna yedireceği yemeği çiğnet*mek için, oruç tutmaması mubah olan birini bulamayan kişinin bu yeme*ği çiğnemesi mekruh olmaz. (bk. Cezeri, Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı, Oruçluya Mekruh Olan Ve Olmayan Şeyler Bölümü)

  Buna göre, bulunduğunuz yerde yemeğin tadına tuzuna bakabilecek oruç tutmayan biri yoksa ya da illaki bu işten siz sorumluysanız, yutmamak kaydıyla, işinizin gereği olarak pişirdiğiniz yemeklerin tadına tuzuna bakmanız mekruh olmaz.


  Sorularla İslamiyet+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi