Kuşlar Nasıl iletişim Kurar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kuşlar Nasıl iletişim Kurar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Kuşlar Nasıl iletişim Kurarlar

  Kuşlarda iletişim değişik sesler çıkararak olur.Her kuş türünün kendine özgü ve birden fazla sesi vardır. Kuşların seslerini öğrenmek diğer tanımlayıcı özelliklerini öğrenmekten daha zor olmasına rağmen kuş türünün ilgili tüm tanımlayıcı özelliklerden daha kesin ipuçları verirler.

  Başlıca kuş sesi çeşitleri şunlardır;

  İletişim Sesi: Yılın her döneminde ve tüm gün boyunca duyabileceğiniz seslerdir. Her şeyin yolunda gittiği anlamına gelir. Eş ve yavruların çağrılması ve sürünün toplanmasını sağlamak için oluşturulan seslerdir. Öğrenmeniz gereken en önemli sesler bu gruptadır.

  Territory (Bölge) Belirleme Sesi: Üreme dönemi başlangıcında başlayıp yavruların yeterli olgunluğa ulaşmasına kadar devam eden dönemde bölge belirlemede kullanılan sestir. Kuş türüne bağlı olarak yılın her döneminde duyabilirsiniz. Kuşlar kendilerine ve yavrularına güvenlik ve besin sağlayabilecekleri bir alanda benzer türlerin üremesini engellerler. Bu sesin arazide duyulması bölgede üreyen bireylerin varlığını kanıtlar.

  Uyarı Sesi: Kuşların tehlike anında kendini, yuvasını ve kendi türünden diğer bireyleri uyarmak için çıkardıkları seslerdir. Bazı uyarı sesleri korkutma ve güç gösterisi amaçlıdır. Sürücül kuşlarda ise sürüdeki tüm kuşları uyarmak için de kullanılır. Bu sesi duyduğunuz bölgeden uzaklaşın. Yuva ya da üreme alanı içinde olabilirsiniz, dikkatli olun!

  Kuş seslerini internet üzerinden dinleyebileceğiniz gibi, katıldığınız topluluklardan kuş sesleri içeren CD'ler edinebilirsiniz. Tüm sesleri öğrenmek yerine en çok gözlenen kuş türlerinden başlamalısınız. Sesten tür tanımlaması yapabilmeniz için düzenli olarak kuş seslerini dinlemelisiniz.
+ Yorum Gönder
kuşlar nasıl iletişim kurar,  kuşlar birbirleriyle nasıl iletişim kurar,  kuşlar nasıl iletişim kurarlar,  tarihte kuslar nasil haberlesir,  kuşlar birbiriyle nasıl iletişim kurar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 18 kişi