Olay Ve Düşünce Yazıları Nelerdir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Olay Ve Düşünce Yazıları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Olay Ve Düşünce Yazıları Nelerdir
  Soru: Olay ve düşünce yazıları nelerdir Olay ve düşünce yazıları hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ? ? 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Düşünce Yazıları Nelerdir?-Düşünce Yazıları Hakkında

  Makale
  Fıkra
  Sohbet
  Deneme
  Eleştiri  Makale

  Herhangi bir konuda bilgi vermek bir gerçeği ortaya koymak bir tezi kanıtlamak veya bir düşünceyi savunmak amacıyla kaleme alınan ve temel ögesi fikir olan yazılara makale denir.
  Makaleler gazetelerde veya dergilerde yayınlanır. Gazete makaleleri çoğunlukla günlük olaylarla ilgili olur ve gazetenin siyasî anlayışını da yansıtır. Gazetenin ilk sayfasında yayınlanan baş makalede (veya baş yazı) baş muharrir (veya baş yazar) aktüel konuyla ilgili olarak ortaya attığı fikrini okuyucularına ispatlamaya çalışır onların da kendisi gibi düşünmesini amaçlar.
  Dergilerde yayınlanan bilimsel makalelerin aktüel olma şartı yoktur. Bilim adamlarının kendi alanlarıyla ilgili olarak yaptıkları araştırmalar ve bu araştırmalardan elde ettikleri sonuçlar bilimsel bir üslûpla yazılır. Makaleler; bilimfen spor politika ekonomi kültür sanat gibi çeşitli konularda yazıldığı için her makalenin edebî özellik göstermesi beklenmez. Önemli olan ortaya atılan fikrin ispatıdır.
  Bilimsel makalelerin yayınladığı hakemli dergiler dergiye gönderilecek makaleler için yayın ilkeleri ve bazı standartlar belirleyebilirler.


  Fıkra

  Bir yazarın herhangi bir konu hakkındaki kişisel görüş anlayış ve düşüncelerini kanıtlama gereği duymadan hoş bir üslûpla yazdığı kısa fikir yazılarına fıkra denir.
  Gazete fıkrası (edebî fıkra) ve mizahî fıkra olmak üzere iki çeşit fıkra vardır. Gazete fıkraları genellikle gazetenin belli bir köşesinde yazarı için ayrılan yerde bir köşe başlığı altında yayınlanır. Gazete fıkralarında seçilen konu çoğunluğu ilgilendirmeli ve aktüel olmalıdır. Sürekli olarak aynı konuları işleyen bir yazı okuyucuyu sıkar.
  Fıkra yazarı tarafsız olmalı herkesin anlayabileceği açık bir üslûpla az ve öz yazmalı yazısını etkili bir sonuçla bitirmelidir. Fıkra yazarları bu niteliklerde iyi bir fıkra yazabilmek için bol bol fıkra okurlar yurt ve dünya basınını yakından takip ederler; politika kültür sanat ekonomi turizm gibi etkinlikleri yakından izlerler kendilerini sürekli olarak geliştirirler.
  Mizahî fıkralar ise kendi içlerinde Nasrettin Hoca Fıkraları Bektaşî fıkraları Kayserili fıkraları Karadenizli fıkraları doktor fıkraları gibi başlıklarda gruplandırılabilir. Bu tür fıkraların bir kısmında güldürürken düşündürme ön plâna çıkar.


  Sohbet

  Bir yazarın kişisel görüş ve düşüncelerini fazla derinleştirmeden muhatabıyla konuşuyormuş hissini verecek bir üslûpla makale plânında yazdığı fikir yazısına sohbet (söyleşi) denir.
  Sohbet makaleden üslûp yönüyle ayrılır. Çoğunlukla günlük konuların işlendiği sohbet yazılarında senli benli bir anlatım yolu seçilir hatıralardan halk fıkralarından nüktelerden özlü sözlerden yararlanılır.  Deneme

  Bir yazarın kendi isteğine göre seçtiği herhangi bir konuda kesin yargılara varmadan kişisel düşüncelerini kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi bir üslûpla kaleme aldığı yazılara deneme denir.
  Deneme yazarı okuyucuyu hesaba katmaz. Konusunu dilediği şekilde seçer dilediği tarzda işler. Diğer fikir yazılarından farklı olarak denemelerde aşk dostluk iyilik güzellik ahlâk sevinç kültür yiğitlik gibi daha çok soyut konuların işlendiği görülür. Deneme tek bir yazı olabildiği gibi bir çok konuları işleyen yazıların bir araya toplandığı bir kitap biçiminde de olabilir.


  Eleştiri

  Eleştiri bir sanat veya düşünce eserinin (şiirin tiyatronun hikâyenin romanın resmin heykelin filmin...) zayıf ve güçlü yönleri göz önünde bulundurularak gerçek değerini belirleme amacıyla yapılan inceleme sonucunun anlatıldığı yazıdır. Eleştiriye konu olan eser yalın bir dille tanıtılır.
  Eleştirmen eserin gerçek değerini güçlü ve zayıf yönlerini özünü ve önemini belirtir; yeni eserler için sanatçılara kılavuzluk eder. Hem sanatçıya hem de okuyucuya karşı sorumluluğu olan eleştirmen aynı zamanda okuyucu (veya izleyici) ile sanatçıyı birbirine yaklaştırır. Bir şiirin eleştirisini yapan kişi şair olmayabilir ama bu türün bütün özelliklerini çok iyi bilmeli başka örneklerle karşılaştırarak şiirin gerçek değerini taraf tutmadanpeşin hükümlerde bulunmadan belirleyebilmelidir.
  Eleştirmen hangi sanat eserini eleştirecekse o sanat dalının gerektirdiği birikime sahip olmalıdır. Bu birikim; o alana ait geniş bilgiye ve kültüre sahip olmakla dünün ve bugünün sanat meselelerini çok iyi bilmekle başka milletlerin de önemli sanat eserlerini ve sanatçılarını etraflıca tanımakla sağlanabilir. Bu yüzden eleştiri yazmak kolay bir iş değildir.
  “Edebî eserlerin okuyucu üzerinde bıraktığı tesirlerden intibalardan yola çıkılarak yapılan tenkitlere izlenimci (empresyonist) tenkit; edebî eserle*rin muhteva yapı ve üslûpları üzerinde tarafsız olarak yapılan tenkitlere de ilmî (bilimsel) tenkit denir.” 3. 3
  Ziyaretçi
  Olay Yazısı Nedir ?
  Kişi, yer ve zaman öğeleri kullanılarak serim, düğüm, çözüm planına göre "kurgulanarak" yazılan bir ya da birçok olay ya da durumun anlatıldığı sanat metinlerine-edebi metinlere olay yazıları denir.

  (ilköğretimde olay yazıları lisede " Anlatmaya ve göstermeye bağlı edebi metinler" olarak yeniden sınıflandırılıyor.)

  Bu tanıma göre: Roman, hikaye,masal,fabl,destan,efsane,halk hikayesi, tiyatro gibi türler "olay yazıları" olarak tasnif edilebilir.


  Anı,günlük ve gezi yazısı türleri "kurgusal olmadıkları ve tamamen gerçek oldukları için" DÜŞÜNCE yazıları içinde sınıflandırılır.  Olay Yazısı Nedir Özellikleri Nelerdir :

  Olay yazıları serim - düğüm - çözüm planıyla yazılır.

  1.Serim:Hikayedeki karakterler tanıtılır ortam tanıtılır Hikayenin kısaca iskeleti oluşturulur.

  2.Düğüm:Hikaye karmaşıklaşmaya başlar.Okuyucuyu heyecena sürükler.

  3.Çözüm:Hikaye sonuça bağlanır.

  Olay Yazıları

  Hikaye (Öykü)

  Roman

  Tiyatro

  Senaryo

  Masal

  Fabl

  Hatıra

  Günlük

  Gezi yazısı

  Haber

  Röportaj 4. 4
  Ziyaretçi
  sağolun
  çok bilgilendirici

 5. 5
  Ziyaretçi
  aynen çok bilgilendirici kim yaptıysa eline sağlık

 6. 6
  Ziyaretçi
  Olay denince akla zaten dusunce gelir

 7. 7
  Ziyaretçi
  Ödevim için çok işime yaradı çok güzel olmuş en güzeli bu bence ... TŞK. ♥

 8. 8
  Ziyaretçi
  beatiful olmuş so perfect teşekkürler çok size

 9. 9
  Ziyaretçi
  makale:bilgi vermek için yazılır.Verilen bilginin kesinliği kanıtlanır
  deneme:bilgi ve görüş bildirir sıkıştığınız sorularda cevaplarda deneme var ise denemeyı işaretleyin doğruluk garanti eğer yanlış olursa bildirin lütfen.

 10. 10
  Ziyaretçi
  haklısın
  çok işime yaradı tam puan aldın tşk ederim öpüyorum

 11. 11
  Ziyaretçi

  çok güzel türkçe sınavım var yarın inşallah 90 üstü alırım

 12. 12
  Ziyaretçi
  Tesekkurler cok ise yaradi

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
düşünce yazıları,  olay ve düşünce yazıları,  olay yazıları ve düşünce yazıları,  düşünce ve olay yazıları,  olay ve düşünce yazıları nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi