Çekirdek Kaç Kısımdan Oluşur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çekirdek Kaç Kısımdan Oluşur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çekirdek Kaç Kısımdan Oluşur

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: hücre çekirdeğinin kısımları

  Hücre çekirdeği kaç bölümden oluştuğunu kısa ve net bir şekilde açıklamaktayız ,gelin hep birlikte bunları sırasıyla takip edelim.

  1. Çekirdek Zarı
  Mitokondrilerde olduğu gibi çift katlı zarla çevrilmiştir. İçteki zar düz, dıştaki zar ise endoplâzmik retikulumun devamı gibidir. Kalınlığı 35 nm kadardır. Çekirdek zarında, çekirdek plâzması ile sitoplâzma ara*sında madde geçişini sağlayan porlar (delik) vardır. Porların çapı 40- 100 nm arasındadır. Porlar çekirdek ve sitoplâzma arasında madde alışverişini sağlar. Özellikle çekirdekte sentezlenen RNA sitoplâzm Aya porlardan geçer. Çekirdek dış zarının üzerinde ribozom bulunmaktadır. Çekirdek zarı mitoz bölünme sırasında çözü*nür, mitoz sonunda yeniden yapılır.

  2. Çekirdek Plâzması
  Çekirdek plâzmasına çekirdek sıvısı da denir. Homojen görünümlü, sitoplâzmanın Sıvı kısmına ben*zer bir sıvıdır. İçinde çözünmüş çeşitli maddelerin molekülleri dağınık hâlde bulunmaktadır. Çekirdek plâz*ması kromatin ağı arasındaki boşlukları tamamen doldurur.

  2. Çekirdekçik
  Canlıhücrelerin çekirdeğinde yuvarlak bir ya da birden fazla tanecikler şeklindedir. Asidik boyalar*la koyu renge boyanır. Büyüklüğü Canlı türüne ve hücresine göre değişir. Çekirdek plâzmasından herhangi bir zarla ayrılmaz. Yapısında RNA ve Protein bulunmaktadır. Ribozomal RNA (rRNA)’ların yapıldığı kromati*nin bulunduğu kısımdır. Protein sentezi çok olan hücrede çekirdekçik büyüktür. Çekirdekçik hücre bölünmesi sırasında kaybolur. Bölünme bittikten sonra tekrar oluşur.

  3. Kromatin ve Kromozomlar
  Hücrede bölünme olmadığı zaman çekirdek içinde dağınık, uzun, iplik şeklinde kromatin ağı bulunur. Bölünme sırasında kromatin iplikleri kısalıp kalmlaşarak kromozomları oluşturur. Kromozomların yapısında dna ve protein vardır.

  Kromozomların en ö nemli görevi kalıtım birimi olan genleri taşımasıdır.
+ Yorum Gönder
çekirdek kaç kısımdan oluşur,  çekirdek kaç bölümden oluşur,  cekirdek kac kisimdan olusur,  hücre çekirdeği kaç kısımdan oluşur,  çekirdek kaç kısımda incelenir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi