Fındık Nasıl Meydana Gelir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Fındık Nasıl Meydana Gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Fındık Nasıl Meydana Gelir
  Soru: fındık nasıl meydana gelir hakkında bilgi verir misiniz ? 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Fındık Nasıl Meydana Gelir

  Günümüzde fındık üretimi Yabani fındık (C. avellana), Badem fındık (C. maxina) ve Tombul fındık (C. pontica) türlerinin melezlendirilmesiyle yapılmaktadır. Orta boy fındık ağacı 3-6 m. yükseklikte olur. Yapraklan yuvarlakça, oval ya da kalp biçiminde ve kenarları ince dişlidir. Fındık türleri kışın çiçek açar. Erkek ve dişi çiçekleri ayrı ayrı ve değişik biçimde olur. Döllenen dişi çiçekleri kadehçik oluşturur ve meyve bunun içinde gelişir. Fındık bitkisi Kuzey Yarıküre”nin 30-40 enlemleri arasında kışın belli bir üşüme devresiyle, (yani, bazı bitkilerin doğası gereği yaşanan soğuk günleri geçirerek) yaşanan ılıman iklimli yerleri; kumlu-killi gübrece zengin toprakları sever. Tohumuyla ya da çelikleriyle üretilir.

  Dikim için en uygun zaman sonbahar aylarıdır.Fındık yetiştiriciliği genellikle ocak dikim sistemine göre yapılmaktadır. Bu sistem fındık üretim bölgesinde uygulanan geleneksel dikim şeklidir.

  Kök sürgün temizliği,gübreleme ve kireçleme gibi işlemlerden sonra sıra fındığın hasadına gelir.

  Fındık hasadı Ağustos ayının 10 ve 20’ si arasında başlar. Bir ay kadar devam eder. Fındık dökülme kıvamına gelince sallanır ve yerden toplanır. Bu toplama işi iki –üç defada ve 8 ile 10 gün aralıklarla yapılır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi