Levha Hareketleri Sonucunda Neler Meydana Gelir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Levha Hareketleri Sonucunda Neler Meydana Gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Levha Hareketleri Sonucunda Neler Meydana Gelir

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Levha Hareketleri Sonucu Meydana Gelen Olaylar Hakkında Bilgi

  * Alman bilim insanı Alfred Wegener 1912 yılında, bütün kıtaların 250 milyon yıl önce tek parça hâlinde dev bir kıta (Pangea) olduğunu öne sürdü.
  * Wegener kıtaların okyanus tabanı üzerinde kaydığını düşünmüştü. Hary Hammond Hess bilimsel araştırmalarının bir sonucu olarak kıtaların hareketi yanında okyanus tabanının da hareketli olabileceğini öne sürdü. Çünkü okyanus tabanı, tam ortada, sırt adı verilen noktada ayrılmaktaydı.
  * Onun okyanus tabanı yayılması olarak adlandırılan bu teorisi kıtaların hareketini
  açıklamaktaydı. Çünkü bilim insanları bu doğrultuda yaptıkları araştırmalar sonunda kıtaların ayrılmasına, ateş küredeki hareketliliğin neden olduğunu keşfetmişlerdir.
  * Dünya’mızın katmanlarından biri olan ateş kürede, magma olarak adlandırılan sıcak ve akışkan bir madde bulunmaktadır.
  * Yerkürenin katmanları arasındaki sıcaklık farkından kaynaklanan konveksiyon hareketi de; yer kabuğunun üst katmanlarında, bir bütün hâlinde olmayan ve “levha” olarak adlandırılan tabakaları sürekli hareket ettirmektedir.
  * Yerküremiz büyük bir yap-boz gibi birbirini tamamlayan bu levhalardan oluşmaktadır. Levhaların sürekli hareket hâlinde olması, dev kıtayı bölmüş ve yeni oluşan parçalar da bu hareketler nedeniyle yavaş yavaş birbirlerinden uzaklaşarak günümüzdeki kıtaları oluşturmuştur.
  * Bilim insanları, belli bir süre sonra kıtaların levha hareketleri sonucunda birleşerek gelecekte tek bir kıta hâline geleceğini öne sürmektedirler.
  * Günümüzden 250 milyon yıl kadar önce, kıtaların tek ve kocaman bir parça halinde olduğunu söyleyen bilim insanları, bu kıtaya Pangea (Panciya) adını vermişlerdir.
  * Günümüzde yer kabuğunda hareket hâlinde bulunan, yedi tane büyük, çok sayıda da küçük levha bulunmaktadır. Bu levhalar bulunduğu yere göre okyanusal levha, kıtasal levha ya da okyanusal–kıtasal levha olarak adlandırılır.
  * Levha hareketleri sürekli olarak devam eden bir süreçtir. Bu hareketlilik sonucunda levha sınırlarında kısa zaman dilimlerinde ani ve şiddetli, uzun zaman dilimlerinde ise yavaş ve sürekli şekil değişiklikleri meydana gelir.
  * Uzun zaman dilimlerinde gerçekleşen levha hareketleri dağların ve okyanusların oluşmasına neden olmaktadır.
  * Dünya’nın en yüksek tepesi Himalaya Sıradağları’ndaki Everest Tepesidir. Bilim adamları bundan daha yüksek bir tepenin Dünya’nın içine doğru bir çökme meydana getirebileceğini söylemişlerdir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi