Tüketim Tasarrufu Nasıl Yapılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tüketim Tasarrufu Nasıl Yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: EVDE TASARRUF NASIL YAPILIR?


  Ekonomik ve tasarruflu yaşam için ilk olarak evlerimizden başlamalıyız. Boşa harcanan su ve elektriğin önüne geçtiğimiz taktirde aile bütçemize ciddi anlamda bir katkı yapmış olacağız ve alacağımız önlemler bize hayat boyu kazandıracak. Kuşkusuz sizlerde tüketim alışkanlıklarınıza daha uygun evde tasarruf yolları bulabilirsiniz. Tasarruf için neler yapılır? Sırasıyla üzerinde duralım.

  Isı, elektrik ve su tasarrufu nasıl yapılır?


  ELEKTRİK


  -Aydınlatma sisteminizin tamamını tasarruflu ampuller kullanarak yenileyiniz.

  Bu tip ampuller biraz daha pahalı olmakla birlikte çok daha uzun ömürlüdür. Eğer maliyeti ilk başta size fazla geliyorsa en çok kullandığınız lambalarda bu tip ampuller kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntemle aydınlatma giderleriniz yüzde 80’lere varan oranlarda azalabilir. Ayrıca doğal ışıktan en üst seviyede yararlanarak ve açık bırakılan ışıklar konusunda dikkatli davranarak faturalarımızı hafifletebiliriz.

  -A sınıfı ve üstü elektronik eşyaları tercih edin.

  Tasarruf için neler yapabiliriz? Sorusuna en iyi cevaplardan biri budur. Son yıllarda beyaz eşya üreticileri çok daha az enerji tüketen ürünleri ayrı bir sınıflandırmayla piyasaya sürmektedir. Genel olarak bu ürünler pahalı olsalar da bunlara daha ucuz fiyatlardan spot beyaz eşya satan mağazalardan ulaşabilirsiniz. Bu tip mağazalarda çok küçük kusurları olan beyaz eşyalar ciddi anlamda indirimli satılabilmektedirler. Ayrıca normal mağazalardan alınanlar gibi garantili ürünlere ulaşmak mümkün.

  -Akıllı sayaçlar

  Gün içinde, elektrik tüketimimizi farklı fiyat seviyelerinde faturalandırmaya dayanan bu sistem, eğer tüketim alışkanlıklarınıza uyuyor ise size paradan tasarruf sağlayabilir. Enerji tüketiminiz geceleri yani 22:00-06:00 saatleri arasında gerçekleşiyorsa veya tüketiminizi bu saatlere çekmeniz mümkünse sizin için yararlı olabilecek bir sistemdir. Ancak tüketiminizin çoğu 17:00-22:00 arasında gerçekleşiyorsa bu sistemi tercih etmemelisiniz.

  -Kullanmadığınız elektronik eşyaları fişten çekin.

  Maalesef çoğu elektrikli ev eşyası bekleme konumundayken enerji tüketmeye devam eder. Bu nedenle elektrikten tasarruf için bu eşyaları fişten çekmeniz veya hiç olmazsa düğmelerinden kapatmanız gerekmektedir.

  -İhtiyaçlarınızı tam karşılayacak ürünleri tercih edin.

  Örnek vermek gerekirse, çamaşır makinelerinin piyasada 5-9 kg arasında değişen çeşitleri vardır. Tam ihtiyaçlarınıza göre bir makine aldığınız taktirde makinenizi uygun sıklıkta ve tam dolu olarak çalıştıracağınız için ciddi anlamda tasarruf sağlayacaksınız.


  SU

  -Metreküp fiyatları

  Farklı şehirlerde farklı uygulamalar gözlemlenmekle birlikte, örneğin, İstanbul’da su tüketiminiz 10 metreküpün altında gerçekleşir ise 20 metreküpün üstünde harcanan suya göre metreküp başına yüzde 50 az para ödersiniz. Bu nedenle sudan tasarruf yapmakla, metreküp başına ödeyeceğiniz tutar azalırken ödeyeceğiniz su miktarı azalacaktır.

  -Tasarruflu musluk, duş başlığı ve çift hazneli sifonlar kullanın.

  En çok su tüketimimizin gerçekleştiği bu yerlerde, su tasarrufu sağlayan bu tip ürünler kullanmamız bizi ciddi bir maliyetten kurtaracaktır.

  -Çamaşır ve bulaşık makineleri

  Zaten yapısı itibariyle bize zaman, emek ve elektrik tasarrufu sağlayan bu makinelerin ayrıca su tasarruf yönleri çok güçlü olanları son yıllarda piyasaya çıkmaktadır. Beyaz eşya üreticileri bu tipteki makineleri ayrı bir sınıflandırmayla piyasaya sunmaktadır. Sizlerde bu ürünleri tercih ederek tüketim miktarınızı önemli oranda düşürebilirsiniz.
  ISI ve DOĞALGAZ

  -Yalıtım (izolasyon)

  Isı tasarrufu ve evinizin değerini arttırmak için çok iyi bir yöntem olarak düşünebileceğimiz ısı yalıtımı ayrıca binanızın ömrünü de uzatacaktır. Bu anlamda izolasyon bir yatırım olarak düşünülmelidir.

  -Merkezi sistem

  Evinizin sürekli ısıtılmaya ihtiyacı varsa merkezi sistem sizin için daha karlı olacaktır. Merkezi sistemlerin kombiye oranla daha verimli olduğu bir gerçektir. Ancak kombinin avantajı ihtiyaca göre çalıştırılabilmesidir. Bu nedenle eğer tüm gün evde bulunmuyorsanız saat ayarlı bir kombi sizin için daha kullanışlı olacaktır.

  -Kombiler

  Yoğuşmalı diye tabir edilen tasarruflu kombiler, son yıllarda doğalgaza gelen zamanlardan sizi bir ölçüde koruyabilir. Ancak kombinizin ve tesisatın bakımını düzenli olarak yaptırmanız en verimli ve ucuz şekilde ısınabilmeniz için ön şarttır. Aksi halde hem ısınamayıp hem de yüksek doğalgaz faturaları ödeyebilirsiniz. Tasarruflu doğalgaz tüketimi için öncelikle sağlamanız gereken şey saat gibi işleyen kombi ve tesisat olacaktır.

  -Pencereler

  Isı yalıtımı anlamında en zayıf yerler olarak pencereleri gösterebiliriz. Bu nedenle pencerelerinizin çift camlı ve hava sızdırmaz bir durumda olmasını sağlamalısınız. Eğer kısa sürede pencerelerinizi değiştirmeniz mümkün değilse ısı yalıtımı sağlayan süngerli şeritlerden kullanabilirsiniz.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi