Fosil Yakıtların Neden Olduğu çevre Sorunları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Fosil Yakıtların Neden Olduğu çevre Sorunları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Fosil Yakıtların Neden Olduğu çevre Sorunları Nelerdir

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Fosil Yakıtların Neden Olduğu çevre Sorunları Kısaca

  Sera Etkisi: Sanayi devrimiyle birlikte artarak devam eden kömür, petrol ve doğalgaz tüketimi karbondioksit, metan gazı, azotoksit, kloroflorokarbon gibi kirletici gazların atmosfere yayılmasına sebep olmuş, kirletici gazlar dünya ortalama sıcaklığını 0,5 derece arttırmıştır.

  Asit Yağmurları: Fosil yakıtların yanması ile ortaya çıkan karbondioksit, karbonmonoksit, azot, kükürtoksit gibi zararlı ve kirletici gazlar atmosfere karışmaktadır. Yağış anında havada bulunan bu zararlı gazla nem ile birleşip asit yağmurlarına neden olmaktadır. Asit, düştüğü her yere zarar vereceği için canlı ve cansız varlıklar bu durumdan etkilenmektedir.

  Kirli Sis: Fosil yakıt tüketiminin neden olduğu diğer tehlike ise kirli sistir. Kirli sis, azot oksit ve oksijenin birleşmesi ile oluşur. Kirli sis, solunum yolu rahatsızlıklarına neden olmaktadır. 1952 yılında Londra'da 4 gün boyunca etkisini sürdüren kirli sis, solunum yolu rahatsızlığına sahip 4000 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi