K Belgesi Nedir Kimler Almalıdır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden K Belgesi Nedir Kimler Almalıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  K Belgesi Nedir Kimler Almalıdır

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: K2 Belgesi

  K2 Belgesi esas iştigal konusu ile ilgili kendi öz mal kamyonet/ kamyon türü araçları ile taşıma yapan vergi mükellefleri için zorunlu belgedir.
  Vergi levhası sahibi kamyon veya kamyonet türü araç sahipleri veya iş maksadıyla kamyon kamyonet türü araç kullananlar,
  Araçlarında hususi ibaresi yer alıyor olsa bile K Belgesi almak zorundadırlar.
  0212 539 08 98
  K2 Belgesi örneği
  K2 Belgesi hangi araçlara
  K Belgesi hangi araclara gerekli
  Araç türü olarak ruhsatta kamyonet olarak belirtilmiş tüm araçlar( kangoo,doblo,vb camlı camsız koltuklu koltuksuz panelvan)

  Ruhsat bilgilerinde yer alan kullanım amacı kısmına bakılmaksızın (Kullanım amacı: Yük nakli hususi, yük nakli ticari, yolcu nakli hususi, yolcu nakli ticari gibi) araç kamyonet sınıfı bir araç ise;
  Şirket adına kayıtlı veya şahıs şirketi sahibi adına kayıtlı araçlar K2 Belgesi kapsamındadır.
  Şirket veya şahış şirketi sahipleri araçları yük taşıma maksatlı kullanmıyor olsalar bile yük taşıma yapıp yapmadıkları kontrol edilemediği için bu tip araç sahibi olduklarından ötürü K2 Belgesi cezası ile karşılaşırlar.
  Araçlarını şahsi kullanım için alanlar ve vergi levhası sahibi olmayanlarotomobil maksadı dışında kullanmadıkları sürece belge almak zorunda değildirler. Ancak bu durumda olup araçlarını şahsi işlerinin dışındatakım çantası,inşaat malzemesi,köydeki bahçesindeki malları taşımakmaksadıyla kullanırlar ise cezai durum söz konusudur. Bu durumda olanlar ilgili işleriyle ilgili vergi levhası alıp K2 Belgesi almak zorundadırlar.

  Ruhsatında minibüs olarak kayıtlı araçlar K2 Belgesi kapsamında değildir. Burada dikkat edilmesi gereken husus aracın ruhsata minibüs olarak kayıt edilmiş olmasıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi