Burundan Nefes Almak Neden Daha Sağlıklıdır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Burundan Nefes Almak Neden Daha Sağlıklıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Burundan Nefes Almak Neden Daha Sağlıklıdır

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Burundan Nefes Almak Neden Daha Sağlıklıdır?

  Burun sayesinde alınan nefes, akciğerlere ulaşmadan önce ısıtılır, nemlendirilir ve temizlenir. Burnumuzun bu arıtma ve iklimlendirme işlevleri akciğerlerimiz ve genel sağlığımız için çok önemlidir. Eğer burun solunumu yapılamıyorsa veya bir şekilde burunun işlevini engelleyen bir bozukluk varsa, sürekli veya dönemler boyunca yapılan ağız solunumu bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.Soluduğumuz havada bulunan tozlar, polenler ve bakteriler burunda filtre edilir. Burada yapışkan özelliği bulunan salgılar da (mukus örtüsü) havada bulunan alerjen ve mikropların büyük çoğunluğunu tutarlar ve akciğere gitmelerini önler.Burun bakteri, toz ve alerjenleri 15 dakikada, akciğerler ise 60- 100 günde temizler Normal şartlarda bir insan günde 10 bin ila 20 bin litre hava solur. Bunu günde yaklaşık 28 bin kez soluk alıp vererek yaparız. Bu kadar hava içerisinde alınabilecek bakteri, toz ve alerjenler çeşitli hastalıkları tetikleyebilirler. Gözle bile görülemeyen, ancak birikerek çeşitli sorunlara neden olabilen bu zerreciklerin burundan temizlenmesi 15 dakika içerisinde olurken, akciğerdeki hava keseciklerinden (alveol) temizlenmeleri 60 ila 120 gün sürer. Bu durum çeşitli infeksiyonlar, astım ve bazı kronik akciğer hastalıklarının öncüsü olabilir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Burundan nefes alıp vermek neden daha sağlıklıdır?

  Burundan nefes aldığımızda ciğerlerimize, bronşlarımıza gidecek hava burunun içinde ısıtılır ya da soğutulur. Yani bedene uyumlanır. Burunun içindeki mukoza sayesinde nemlendirilir. Hava içerisindeki parçacıklar, tozlar burun tarafından filtrelenir ve arındırılır. Eğer burun tarafından alınan hava yine burun tarafından verilmezse filitrenen yabancı maddeler beden dışına atılamaz ve burunda kalır.
+ Yorum Gönder
burundan nefes almak neden daha sağlıklıdır,  burundan nefes almak neden sağlıklıdır,  burundan soluk almak neden daha sağlıklıdır,  niçin burnumuzdan nefes almalıyız,  neden burnumuzdan nefes alırız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi