Pilot Olmak için Ne Yapmak Gerekir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Pilot Olmak için Ne Yapmak Gerekir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Pilot Olmak için Ne Yapmak Gerekir


  Ülkemizde pilot olmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Askeri eğitimler, sivil pilotlar için eğitimler ve özel ders seçenekleri mevcuttur. Askeri pilotluk eğitimi veren kurumlardan ilki Hava Harp Okulu’dur. Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı puanına göre öğrenci alan okul 4 sene süren lisans eğitimi vermektedir. Diğer kurum ise yine Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı puanına göre öğrenci alan ve 4 yıllık lisans eğitimi veren Kara Harp Okuludur. Lisans eğitimleri sonrası 2 yıl süren uçuş eğitimi alınması gerekmektedir. Yatılı ve parasız eğitim veren askeri okullar, öğrencilerin her türlü masrafını karşılar. Askeri pilotların ücreti asgari ücretin 10 katı kadardır. THY pilotları asgari ücretin 20 katı, THK pilotları ise 4 katı kadar net ücret almaktadır.

  Askeri pilotluk eğitimleri dışında sivil pilot yetiştiren iki okul bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu ve Türk Hava Kurumu’na bağlı Türk Kuşu Uçuş Okulu. Havacılık Meslek Okulu’na Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı sonucuna göre seçilen öğrenciler zorlu bir elemeden ve sınavlardan geçirilmekte, sonrasında ise 4 sene süren lisans eğitimi verilmektedir. Türk Kuşu Uçuş Okulu ise okullardan bildirilen ihtiyaca göre değişik zamanlarda ve değişik sayılarda öğrenci almaktadır. Ücretli ve ücretsiz eğitim seçenekleri bulunan okulda, ücretsiz eğitimin duyuruları gazete ilanları ile billdirilmektedir. Ücretli eğitim ile ilgili başvuru ve bilgilere BURADAN ulaşabilirsiniz.

  Oldukça zorlu adaylık dönemlerinden sonra girilebilen bu okullar dışında özel dersler alınarak da pilot olunabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylı, JAA’e uygun uçuş sertifikası veren eğitimlere katılmak için 16 yaşı doldurmuş olmak, 35 yaşından gün almamak, en az lise mezunu olmak ve orta derecede ingilizce bilmek gereklidir. Yaklaşık 13-18 ay süren kurslara katılım ücretleri 15 bin Euro ile 45 bin Euro arasında değişmektedir.

  Türkiye pilot açığı nedeniyle yabancı pilotlarla çalışmaktadır. Sektörün pilot ihtiyacı göz önüne alındığında, eğitimleri alan Türk pilotların iş garantisi bulunmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Pilot olmak için uçmak gerekir bu konunun esprisini ben yaptım :)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi