Evliya çelebi Kısaca Hayatı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Evliya çelebi Kısaca Hayatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Evliya çelebi Kısaca Hayatı

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Evliya Çelebi Kısaca Hayatı

  Evliya Çelebi, 25 Mart 1611'de İstanbul doğdu. Babası Derviş Mehmet Zilli idi. Padişahların kuyumcubaşılığında bulunmuş olan Derviş Mehmet Zilli, Kanuni'nin Zigetvar seferine de katılmıştı.


  Evliya Çelebi iyi bir öğrenim hayatı geçirmişti. Öğrenim hayatına mahalle mektebinde başlamış; ardından da Şeyhüslislam Hamit Efendi Medresesi'ne girmişti. Buradan da mezun olduktan sonra öğrenimine Enderun'da devam etti.


  Evliya Çelebi, bir gece rüyasında Hz. Muhammed'i görür. O kadar heyecanlanır ki, "Şefaat Ya Resulallah" diyeceğine "Seyahat ya Resulallah" der. Bu rüyanın ardından 51 yıl sürecek olan seyahatlerine başlar.

  İstanbul'la başladığı gezilerine yıllar boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde devam etti. Seyahatlerinin çoğunu görevli olarak yaptı. Gittiği tüm ülkelerin detaylı bir incelemesini yapan Evliya Çelebi, bu incelemelerini yanında taşıdığı defterine yazdı. Gittiği yerler arasında Kırım, Suriye, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Arnavutluk, Avusturya, Selanik, Filistin, Macaristan, Almanya ve Hollanda gibi ülkeler de vardı. Bu gezileri sırasında birçok kez ölüm tehlikesiyle karşılaştı.


  Evliya Çelebi, 1682 yılında gezmek için gittiği Mısır'da vefat etti.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi