Orta Asya'da Türklerin Geçim Kaynağı Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Orta Asya'da Türklerin Geçim Kaynağı Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Orta Asya'da Türklerin Geçim Kaynağı Nedir

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Orta Asya'da Türklerin Geçim Kaynağı Nelerdir?

  Orta Asyada Türklerin en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır. At ve koyun, yetiştirilen önemli hayvanlardır. Atı tarihte evcilleştiren ilk toplum Türklerdir. Orta Asya'da belli merkezlerde ayrıca balıkçılık da yapılmıştır.
  Orta Asya Türkleri içerisinde Uygurlardan itibaren yerleşik yaşam başlamış ve tarımsal faaliyetler görülmüştür. Hayvansal gıda tüketimini terk eden Uygurlar, tarımı temel ekonomik uğraş olarak seçmişlerdir.
  İpek Yolu, Türklerin yaşadığı bölgenin en önemli ekonomik kaynağıdır. Çin'den başlayarak, Orta Asya'yı geçen Anadolu'ya hatta Avrupa'ya ulaşan bu ticaret yolu, Türk-Çin savaşlarının da temel sebebidir. Bu yola hakim olan devletin zenginliğe kavuştuğu düşünülürse, verilen mücadeleler daha kolay anlaşılır. Göktürkler döneminde Çin sınırında ortak pazar şehirleri kurulmuş; canlı bir ticaret ortamı oluşturulmuştur. Bu dönemde Türkler daha çok hayvan ve hayvansal ürünler satmış, tarımsal gıdalar almışlardır.Yerleşik yaşama geçen Uygurlar döneminde ticaret büyük gelişme göstermiştir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  hayvan ve bitkilerdir 4. 4
  Ziyaretçi
  et ve süt ürünleridir

+ Yorum Gönder
Eski Türklerin geçim kaynağı nelerdir,  orta asyanın geçim kaynakları,  türklerin geçim kaynakları,  orta asyada yasayan turklerin gecim kaynaklari#spf=1,  bunların yaşam biçimi ve geçim kaynakları nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi