Evde Meydana Gelebilecek Tehlikeli Durumlar Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Evde Meydana Gelebilecek Tehlikeli Durumlar Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: evde meydana gelebilecek tehlikeli durumları
  Evde meydana gelebilecek kazalar; yüksekten düşme, zehirlenme, yanık, yabancı cisimlerden kaynaklanan kazalar olabilir. Bu kazalardan korunmak için pencere önünde bulunan koltuk, sandalye, sehpa gibi üzerine çıkılabilecek şeyleri kaldırın. Ayrıca evinizde ranza bulunuyorsa üst katındaki kenar korumalığını mutlaka bulundurun.

  Yanıkları önlemek için kibrit, çakmak gibi yakıcı aletlerin çocukların ulaşamayacağı yerlerde olmasına özen gösterin. Ocağın veya sobanın üzerinde bir şey bulundurmayın. Daha doğrusu kullandığınız tavalar kulpsuz olsun ve ocağın duvara yakın gözünde bulunsun.

  Yabancı cisimler de ev kazalarına neden olur. Bunda bebeklerin tat alma duyusu etkilidir. Bebekler gördükleri cisimleri tatmak isteyecektir bu da kazalara yol açar. Çocukların etrafında yutabileceği büyüklükte yuvarlak hatlı cisimlerin bulunmamasına çok dikkat etmelisiniz. Bunların yanı sıra topluiğne, mücevher, düğme, tespih taneleri, seçilmek üzere bir kenara bırakılmış baklagiller, oyuncaklardan çıkan küçük parçalar ve bunlara benzer cisimler de oldukça tehlikelidir.

  Zehirlenmeler ise temizlik amaçlı kullanılan kimyasallardan ya da ilaçlardan kaynaklanıyor. Her evde mutlaka bir ecza dolabı olmalı. Ayrıca temizlik maddelerini içecek şişelerinde saklamamalısınız. Çünkü bu çocukların ilgisini çekip zehirlenmelerine neden olabilir.

  Evde elektrikli aletlerden, kesici aletlerden ya da başka eşyalardan kaynaklanan kazalar da görülebilir. Bunlara karşı da küçük önlemler alabilirsiniz.

  Evde alınabilecek güvenlik önlemleri

  Çocuklar yemek sandalyesinde kesinlikle yalnız bırakılmamalıdırlar. Etraflarında uzanıp çekebilecek nesneler bulunmamlıdır.
  Bahçede bulunan çocuk havuzu, yağmur deposu gibi yerler kullanılmadıklarında üzerleri güvenli bir şekilde ve mümkünse kitlenerek kapatılmalıdır.
  Ev içerisinde ya da dışında yer alan merdiven boşlukları gibi yerler çocukların geçemeyeceği şekilde çitlerle kontrol altına alınmalıdır.
  Pencereler ve kapılar güvenli hale getirilmelidir. Pencere açma kolları kilit modellerle değiştirilmelidir. çocukların kendilerini odaya kitlemelerini önlemek amacıyla kapılar, tutturucular ile sabitlenmelidirler.
  Ev içerisinde yer alan kimyasallar, temizlik malzemeleri, ilaçlar mümkünse kilitli bir dolap içerisinde güvenli bir yerde tutulmalıdır.
  Balkona çocukların yalnız başlarına çıkmalarına izin verilmemeli ve balkonda çocukların sağa sola çekerek üzerlerine çıkabilecekleri nesneler bırakılmamalıdır.
  Evde bulunan şömine ya da soba etrafına güvenlik önlemi alınarak çocukların ulaşması engellenmelidir.
  Mutfakta özellikle çatal ve bıçakların bulunduğu çekmeceler üst raflarda yer almalı ve mümkünse özel açma bantları ya da ip ile sabitlenmelidirler.
  Mutfak fırının açma düğmeleri eğer ön yüzeyinde yer alıyorsa; üzerlerine koruyucu kapaklar takılmalıdır. Fırın kapağı bir ip yardımıyla ya da özel gereçlerle sabitlenmeli ve üst ocağa erişim engellenmelidir.
  Masaların üzerinde bulunan su ısıtıcısı, mixer gibi cihazların kablolarının aşağıya sarkmadığından ve güvenli bir şekilde duvara yakin tarafta bulunduklarından emin olunmalıdır.
  Çocuklar banyoları sırasında bir an bile olsa kesinlikle yalnız bırakılmamalıdırlar.
  Ev içerisinde bir cam veya porselen nesne kırıldığında yere dökülen parçaların tamamen ortadan kaldırıldığından emin olunmalıdır.
  Evde olası durumlara karşı mutlaka bir yangın söndürme tüpü, ve ilk yardım malzemeleri bulundurulmalıdır.+ Yorum Gönder
evdeki tehlikeli durumların azaltılması için alınabilecek güvenlik önlemleri nelerdir,  evde meydana gelebilecek tehlikeli durumlar,  evimizdeki tehlikeler nelerdir,  evdeki tehlikeli durumlarin azaltilmasi icin alinabilecek guvenlik onlemleri nelerdir,  evde meydana gelebilecek kazaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi