Peygamber Efendimizin Hukuki ve Ahlaki Tavsiyeleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Peygamber Efendimizin Hukuki ve Ahlaki Tavsiyeleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Peygamber Efendimizin Hukuki ve Ahlaki Tavsiyeleri Nelerdir

 2. 2
  Zulal
  Üye

  Cevap: “Sizden biriniz kendisi için sevdiğini mü’min kardeşi için sevmedikçe gerçek mü’min olamaz.” (Buhârî, “Îmân”, 7; Müslim, “Îmân”, 71, Tirmizî, “Sıfatü’l-Kıyâme”, 59.)

  “Kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter…” (Buhârî, “Mezâlim”, 3; Müslim, “Birr”, 58.)

  “Müminler birbirini sevmede, birbirlerine karşı sevgi ve merhamet göstermede tek bir beden gibidir. O bedenin bir organı acı çektiği zaman, bedenin diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateş çekerler.” (İbn Hanbel, IV, 271; Buhârî, "Edeb", 27; Müslim, “Birr”, 66.)


  “Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (zalimlere de) teslim etmez. Kim, din kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir…” (Buhârî, “Mezâlim”, 3; “İkrah”,7; Müslim, “Birr”, 58;Tirmizî, “Hudud”,3.)+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin hukuki tavsiyeleri,  peygamber efendimizin hukuk ve tavsiyeleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi