Dünya Güneş ve Mevsim Kelimelerinin içinde Geçtiği Bir Gazete Haberi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dünya Güneş ve Mevsim Kelimelerinin içinde Geçtiği Bir Gazete Haberi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dünya Güneş ve Mevsim Kelimelerinin içinde Geçtiği Bir Gazete Haberi

 2. 2
  Zulal
  Üye

  Cevap: Sert geçen kış mevsimi nedeniyle küresel ısınmanın etkisini yitirdiğine inananlar yanıldı. Soğukların sorumlusunun da küresel ısınma olduğu ortaya çıktı. Almanya’da bulunan Alfred Wegener Enstitüsü’nden uzmanlar Avrupa’da kış mevsiminin neden bu kadar soğuk geçtiğini araştırdı. Buna göre, geçen yılın Temmuz ayı Kuzey Kutbu’nda bugüne dek tespit edilen en sıcak 4. Temmuz ayıydı.

  Bu nedenle buzullar her zamankinden fazla eridi. Bölgede daha az buzul olması nedeniyle Güneş’ten Dünya’ya ulaşan ışınlar buzullar yardımıyla atmosfere yeterince iyi yansıtılamadı. Işınlar atmosfere yansıtılamadığı için okyanus sularını normalden fazla ısıttı. Ayrıca azalan buzullar, okyanus sularındaki ısıyı hapsedemeyerek ısının havaya daha kolay karışmasına neden oldu.

  Sıcak hava da kolayca yükselerek, okyanus üzerindeki havanın nemini gittikçe artırdı. Tüm bunlar atmosferde ve hava basıncı düzeninde değişimlere neden oldu. Normalde sıcak havayı Avrupa’ya iten ve soğuğu Kuzey Kutbu’nda hapseden basınç hareketi Arktik Salınım bu nedenle görevini yerine getiremedi. Soğuk hava da Avrupa’yı etkisi altına almış oldu.

  Avrupa kış mevsimini dondurucu soğuklarla geçirmeye devam ediyor. Avrupa genelinde toplam ölü sayısı 400’e yaklaştı. Sırbistan’da soğuk hava nedeniyle suç oranları yüzde 40 oranında düştü. 3. 3
  Ziyaretçi
  doğru dedin bak çok beğendim 4. 4
  Ziyaretçi
  ödevim için iyi oldu bu haber...

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi