Hamileliğin 13. Haftasında Bebeğin Gelişimi Nasıldır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hamileliğin 13. Haftasında Bebeğin Gelişimi Nasıldır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hamileliğin 13. Haftasında Bebeğin Gelişimi Nasıldır

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Hamileliğin 13. Haftasında Bebeğin Gelişimi Nasıldır

  Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu hamileliğin 13. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

  Bağırsaklar bu hafta karın içindeki normal yerlerine tamamen geldiler. Bağırsaklar bu dönemde kıvrımlaşma ve xlli denilen besinleri tutan doku ile kaplanmıştır.

  Plasenta bu dönemde gelişimine devam etmektedir. Fetüs kadar gelişimi hızlı değildir. Bu haftada 25-30 gr ağırlığında iken doğum haftasında 450-900 gr ağırlığına ulaşır.

  Karaciğerde safra salgılanmaya ve pankreas insülin üretmeye bu haftada başlar.

  Kemiklerdeki ilk kemikleşme merkezleri belirir. Ses telleri gelişimini tamamlar.

  Ultrasonografide fetusun artık el-kol-ayak-bacak ve gövde hareketleri artık rahatlıkla gözlemlenir.

  Fetüsün baş popo mesafesi 6-7 cm olup 25-30 gr ağırlığındadır.

  Gebeliğin bu dönemi 2. Trimester denen 13. Haftadan başlayıp 3 ayı içeren süreçtir. Gebeliğin diğer dönemlerine göre gebenin rahatladığı bir süreçtir. Fetüsün artmış kalsiyum ve demir ihtiyacını karşılamak amacıyla 12. Haftadan sonra multivitamin desteği başlanmalıdır. Dengeli düzenli beslenen gebelerde vitamin eksikliğine rastlanmasa da diyette alınan gıdalar düzenlenmelidir. Artan vitamin ihtiyaçlarına göre ve gebenin yapılan tetkik sonuçlarına göre düzenlemeye gidilmelidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi