Florans Naytingel Hizmetleri Nelerdir Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Florans Naytingel Hizmetleri Nelerdir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Florans Naytingel Hizmetleri Nelerdir Kısaca

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Florans Naytingel Hizmetleri Nelerdir Kısaca

  Florans Naytingel; Hemşirelik mesleğini ortaya atan kişidir. Hastaların tedavilerini yapmada oldukça katkı sağlayan hemşirelik mesleğinin kurucusu olma sıfatıyla tanınmaktadır. Naytingel, bir dönem hastahanede yöneticilik yapmış ve hastahane düzenine, düzenli sağlık hizmetine dair önemli bilgiler paylaşmıştır.
  Naytingel, 12 Mayıs 1820′de doğmuş ve hayatını hastahane düzenine, sağlık hizmetine adamıştır. Gençlik dönemlerinde hastahanelerin düzenindeki aksaklıklara dikkat etmiş ve bu kapsamda yararlı olmak adına hasta bakıcı olmayı hedeflemiştir. Bu hedefi ailesi tarafından kabul görmese de bildiğinden şaşmamış bu uğurda kararlılığını göstererek evden ayrılmıştır. Ardından aksaklıklar hakkında devlete bilgi vermek amacıyla mektuplar kaleme almış ancak etkili olamamıştır.
  Kırım savaşı esnasında Selimiye kışlasında görev yapmış ve İngiliz askerlerin bakımıyla ilgilenmiştir. Bu hizmetiyle takdire şayan Naytingel çok geçmeden hemşire okulunu kurmuş ve kendi yolundan giden pek çok hemşirenin yetişmesine sebep olmuştur. 1910 senesinde ise vefat etmiştir. Ölümünden sonra İstanbul’da adını taşıyan bir Hemşirelik okulu yapılmıştır. Şimdilerde bahsi geçen okul hastane olarak hizmet vermektedir. Sağlık sektöründe adını altın harflerle yazdıran bu ismi bizde rahmetle anıyoruz. 3. 3
  Ziyaretçi
  Sağolasın ödevime yardımcı oldun+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi