Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir Kısaca

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir Kısaca


  1-Tütün
  2-Alkol
  3-: Morfin, Eroin, Kodein, Metadon
  4-Uyarıcılar: Amfetamin, Ecstasy, Kokain, Kafein
  5-Merkezi Sinir Sistemini baskılayanlar: Barbitüratlar, Benzodiazepinler (Diazem, Rohypnol, Xanax), Akineton
  6-Halüsinojenler: LSD, Meskalin, Psilocybin,
  7-Uçucu maddeler (Volatile hydrocarbons): Tiner, Benzin, Gazolin, yapıştırıcılar (Bali, UHU gibi yapıştırıcılar)
  8-Esrar ve benzerleri
  9-Fensiklidin (PCP)

  a. Sigara ve Tütün
  Tütün dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddedir. Tütün kullanımını bırakanların %70'i ilk üç ayda tekrar kullanmaya başlamaktadır. Bu oran bize tütünün güçlü bir bağımlılık yapıcı madde olduğunu göstermektedir. Tütün yandığında kül dışında üç önemli bileşenden oluşur:
  katran (birçok kanser yapıcı madde içerir)
  nikotin (uyarıcı bir maddedir)
  karbon monoksid.

  b. Alkol
  Çeşitli alkol türleri satılmaktadır. Genellikle biranın bağımlılık yapmadığına ilişkin bir inanç vardır ve gençlerin bira içmeleri konusunda cesaretlendirilmektedirler. Halbuki her cins alkollü içkinin içinde alkol bulunmakla birlikte, miktarı değişkenlik gösterir. Bu nedenle “standart içki” adı verilen terim oluşturulmuştur. Örneğin bir standart içkiye denk düşen bir bardak bira, bir tek kadeh rakıya, cine, votkaya, viskiye ya da bir kadeh şaraba eşittir.

  c. Esrar
  Yasadışı maddeler arasında sıklıkla kullanılan madde esrardır. Esrar hint kenevirinden elde edilir. Kurutulmuş ve parçalanmış yaprakları, tohumları, toz halinde veya kahverengi, preslenmiş kalıplar halinde satılır. Sigara gibi sarılarak ve sigara tütüne karıştırılarak içilir.
  Kullanıcılar arasında “joint” ,“ot” ya da “marihuana” adı ile anılır.

  d. Uçucu Maddeler
  Uçucu maddeler kolaylıkla bulunabilir (Ögel K, 2001a). Çünkü bu maddelerin satılması yasaldır. Ucuz olması nedeni ile de kullanımı yaygındır. Yaygın olarak kullanılan uçucu maddeler aşağıda belirtilmiştir:

  Boyalar ve boyalarda kullanılan Tiner
  Bally, UHU gibi yapıştırıcılar
  Çakmak gazı olarak kullanılan bütan gazı
  Kuru temizlemede kullanılan maddeler
  Benzin
  Yazı yazarken yapılan hataları silmekte kullanılan maddeler (Tipp-ex)

  e. Eroin
  Eroin açık kahverengi toz şeklinde satılan bir maddedir. Eroinin saflığı arttıkça rengi beyazlaşır. Küçük torbalar halinde satılır. “Toz”, “Beyaz” “H (eyç)”adları ile anılır. Afyondan elde edilir. En sık kullanım yolu buruna çekilmesidir. Sigara tütününe karıştırılarak içilmesine koreks denir. Sigara jelatini ya da alüminyum folyo üstünde ısıtılarak buharının içe çekilmesine “kaydırma” adı verilir. Kaşık içinde kaynatılıp, enjektör yolu ile damara verilebilir.

  f. Kokain
  kokain beyaz renkli, toz şeklinde bir maddedir (Ögel K, 2001a). Çoğunlukla buruna çekilerek kullanılır. Buharının içe çekilmesi, sigara ya da enjeksiyon tarzında da kullanılabilir. Piyasa fiyatı oldukça yüksek olduğu için, genellikle yetişkinler ve ekonomik durumu iyi olanların kullandığı bir maddedir.

  g. Ecstasy
  Ecstasy kullanımı özellikle gençler arasında giderek artmaktadır (Çorapçıoğlu ve ark, 2003). Genellikle tablet ve kapsül şeklinde satılır (Ögel K, 2001a). Beyaz, kahverengi, pembe ya da sarı tabletler ya da kapsüllerdir. Bazılarının üstünde kuş, kalp gibi resimler vardır. “007,
  Mitsubishi, roket, pıt, beyaz kumrular” adlarıyla anılır. Bugün için fiyatları yüksek olmadığı için, kent varoşlarında yaşayan gençler arasında da yaygınlaşmaya başlamıştır. Türkiye’de 3 sene içerisinde, lise öğrencileri arasındaki ecstasy kullanım oranı %25 artmıştır.

  h. Amfetaminler
  Ülkemizde kullanımı yaygın olmayan amfetaminler, hap ya da beyaz toz halinde bulunur. Ağızdan alınabilir, buruna çekilebilir, damardan verilebilir (Ögel K, 2001a).Ülkemizde yasal olarak bulunmamakla birlikte halen tıbbi kullanımı olan ilaçlardır. Captagon, Ritalin, Dexedrine bu ilaçlardan bazılarıdır. Amfetaminler ülkemizde uyarıcı, zihin açıcı olarak bilinmektedir. Bunlar genellikle performans artırıcı ve keyif verici etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Sınavlara hazırlanan öğrencilerde, uzun yol şöförlerinde, zamanında yetiştirilmesi gereken işleri olan kişilerde sıklıkla amfetamin kullanımına rastlanır.

  i. İlaç Olarak Kullanılan Ancak Bağımlılık Yapabilen Maddeler

  Diazem, Nervium, Tranxilene, Ativan, Rivotril
  Akineton
  Rohypnol (Türkiye’de ilaç olarak bulunmamaktadır. Ancak yasal olmayan yollar ile getirilmektedir)
  Lomotil+ Yorum Gönder
bağımlılık yapan maddeler,  bağımlılık yapan maddeler nelerdir,  bağımlılık yapan maddelerin kullanımı,  Bagimlilik yapan maddeler,  bagimlilik yapan maddeler neleldir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi