Bilgisayar Nerelerde Kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilgisayar Nerelerde Kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Bilgisayar Nerelerde Kullanılır

  Evlerde: Ev bütçesinin hazırlanması (gelir-giderler) telefon fiyatlar vergiler vs girilerek sonradan tekrar kullanılması ve diğer bilgilerin kaydı.

  Eğitimde: Eğitimin (yabancı dil öğreniminden astronomi fizik tıp'tan bilimsel araştırmalara kadar) bilgisayar destekli yapılması.

  Ekonomik araştırmalarda:
  Ekonomik verilerinin hesaplanması yorumlanması vs.
  Trafik kontrolünde: Trafik ışıklarının zamanlaması ve diğer trafik işlemlerinin tamamlanması vs.

  Askeri alanda: Nükleer silahların kontrolü ve uzay çalışmalarında.
  İmalatta: Üretim esnasında kalite kontrol ve otomatik üretim amacıyla (robotik üretim).
  Kamusal hizmetlerde: Devlet hizmetleri sağlık hizmetleri banka hizmetleri planlama hizmetleri vs.

  İletişimde (internet): Uzak mesafeler arasında bilgi alış verişinde.

  Ticaret ve yönetimde: Muhasebe bordro satış rezervasyon stok kontrolü vs.
  Masa üstü yayıncılıktaDesktop Publishing DTP) Bilgisayarın daktilo gibi kullanılmasıdır. Böylece; yazılan yazı ekrandan takip edilebilir yanlış yazılan yazı düzeltilebilir üzerinde istenilen değişiklikler yapılabilir saklanabilir ve çıktısı alınabilir.

  Ofis otomasyonunda: Bir işletmenin veya işletmeler arası ofis hizmetlerinin bilgisayar aracılığıyla yürütülmesidir.

  Başlıca türleri;

  Kelime işlem: Yazı yazmak ve bununla ilgili işlemler için kullanılır. Yaygın kullanılan kelime iş;lem programlar; Word For Windows Ami Pro Windows Write PW WS

  Hesap tablosu: Aritmetik işlemler yapmak ve hesaplama yöntemlerini (formülleri) belirleyerek sonuca ulaşmak için kullanılır. Yaygın kullanılan hesap tablosu programları MS-Excel Lotus I-23Quatro Pro Improve Moonstar vs.

  Elektronik-posta e-mail: Mesaj gönderilmesi ve doküman iletimi amacıyla kullanılır. Bilgisayarlı konferans :İki uzak mesafe arasında görüntülü konferans (Tele konferans) düzenlenebilmektedir. Görüntüler büyük ekranlara yansıtılarak daha rahat görünmesi sağlanır.
  Veri tabanı yönetimi: Her türlü bilginin istenildiğinde ve istenildiği şekilde ulaşılmak üzere düzenlendiği veri koleksiyonudur. Yaygın olarak kullanılan programlar; MS Access Windows Kart dosyası ParadoxdBase.

  Sunum: Toplantı ve konferanslarda anlatılanların daha etkili olması için görsel ve işitsel sunumlara imkan verilebilir. Böylece sunucu anlattıklarını bilgisayar vasıtasıyla daha anlaşılır ve düzenli yapabilir.

  Mühendislik Uygulamaları: Mühendislerin ve mimarların çizim ve tasarımlar için elektrik mühendislerinin endüstriyel tasarımları için bilgisayar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Buna Bilgisayar destekli dizayn (Computer Aided Desigrı- CAD) denmektedir. En yaygın kullanılan program ise AutoCAD yazılımıdır.

  Çizim ve boyama grafik yazılımları görüntü işleme entegre yazılımlar multimedia (çoklu ortam istatistik animasyon (canlandırma) ticari uygulamalar ve oyun için de bilgisayarlar kullanılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi