Kitap Sevgisi Nasıl Anlatılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kitap Sevgisi Nasıl Anlatılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kitap Sevgisi Nasıl Anlatılır
  Soru: İngilizce olsa daha iyi olur ama türkçe de yazsanız olur.Kitaplarla ilgili bilgi.Çocukluk döneminde kitap okumanın yararları.. ? 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Kitap Sevgisi Nasıl Anlatılır

  Kitap Basılı veya yazılı kağıt yapraklarının bir araya getirilmesiyle ve insanların hislerini, fikirlerini, başkalarına, uzaktakilere bildirmek, kendilerinden sonra gelenlere ulaştırabilmek için kağıtlara yazmak suretiyle meydana getirilen eser. Uzakta bulunan bir kimseye yazılan mektup veya pusula manasında da kullanılmıştır.
  Aile büyükleri her şeyden önce örnek olmalıdır. Evde bir kitaplık bulundurmak, belirli saatlerde ailece kitap okumak, kitap hediye etmek okuma alışkanlığının oluşmasında ve kitaba karşı ilginin artmasında en önemli etkendir. Temsil, bu yönüyle anlatmanın önünde gelir. Önce örnek olacağız, sonra yavrularımızdan buna uygun hareket etmelerini isteyebiliriz.”

  “Çocuğun bilinçaltına iyi örnekler sunulmalıdır. Olumlu ve yapıcı hayat örnekleri verilmelidir. Çocuk kitapları, hurafe ve batıl inançlardan arındırılmış olmalıdır. Saldırganlık, korku, şiddet, öfke çocuk kitaplarından uzak tutulmalıdır.”

  Çocuğa kitap okumanın yararlarından bazıları :

  • Dil gelişimini hızlandırır.
  • Zihinsel gelişimi destekler.
  • Gerçek dünyayı tanıtır.
  • Anne-babayla sıcak bir ilişki gelişmesini destekler.
  • Çocuğun hayal gücünü genişletir.
  • Okuma becerisi ve yaşam boyu sürecek okuma sevgisinin temelini oluşturur.
  • Kelime hazinesini geliştirdiği için çocuğun duygu ve düşüncelerini iyi ifade etmesine imkan sağlar.
  • Sevme, anlama, saygılı olma, hediye etme ve paylaşma gibi birçok kavramları öğretir.
  • Kitap okunurken, çocuk rahatlar ve hoş vakit geçirir.
  • Kendisine kitap okunan çocuklar hem farklı cümle kurulumlarını tanımış, hem de görsel olarak birçok kez harfleri tanıma imkânına sahip olmuş olacakları için ilköğretime geçtikleri dönemde dilbilgisi öğreniminde diğer çocuklara oranla daha rahat olurlar.
  • Çocuklar, kitap okumanın keyfine varırlar, böylece ileri yaşlarında kitap okumaya daha eğilimli olurlar. Yapılan araştırmalarda, araştırmacılar, kitap okumaya ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili gelişimsel sonuçlar elde edileceğini vurguluyorlar.

  Çocuklara küçük yaştan itibaren, hatta bebeklikten başlayarak kitap okumak, onların dil gelişimini ve öğrenme kabiliyetlerini olumlu etkiliyor. Okunanlardan hiçbir şey anlamasa bile bir bebeğe 6 aylıktan itibaren kitap okunmasının anne ile ilişkisinin gelişmesi, göz kontağının kurulması ve duygu paylaşımı açısından çok faydalı olduğu uzmanlar tarafından ortaya konuluyor. Çocuk, annenin hikaye okurken çıkardığı farklı ses ve tiyatral mimiklerini görüp etkileniyor. Yaşı büyüdükçe kelime hazinesi genişliyor, duygu dünyası zenginleşiyor ve anlama kapasitesi artıyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi